Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

135 lat temu w Krakowie urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, któremu swoje istnienie zawdzięcza Stalowa Wola

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Przed pomnikiem Eugeniusza Kwiatkowskiego przy ulicy Staszica
Przed pomnikiem Eugeniusza Kwiatkowskiego przy ulicy Staszica Urząd Miasta
Dokładnie w 135. rocznicę urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego prezydent miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej w Stalowej Woli Stanisławem Sobierajem, poprzez modlitwę i złożenie wieńców oddali hołd temu wielkiemu Polakowi.

Wspomnienie Eugeniusza Kwiatkowskiego w Stalowej Woli

– 135 lat po przyjściu na świat tego wielkiego męża stanu, nisko kłaniamy się wspominając Jego osobę. Eugeniusz Kwiatkowski pozostawił oprócz silnych fundamentów Centralnego Okręgu Przemysłowego, w tym Stalowej Woli, fundament myśli i ducha, który jest tak bardzo aktualny i dzisiaj. Był zawsze wierny idei jedności narodu w duchu wartości chrześcijańskich. Łączył właściwą Polakom postawę romantyczną z działaniem pozytywistycznym. Jego życie uczy, że wielkość człowieka, to jedność wiary, miłości, myśli i czynu. W kolejną rocznicę Jego urodzin, z jednej strony z podziwem patrzymy na fizyczną wielkość Jego pracy, a z drugiej ciągle uczymy się w szkole działań dla wspólnego dobra ponad podziałami, którą nam do wypełnienia pozostawił – zaznaczył Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

– Rzadko się zdarza, żeby 135 lat po śmierci danej osoby pozostawione przez nią idee i plany były ciągle aktualne. Eugeniusz Kwiatkowski, którego rocznicę urodzin dzisiaj obchodzimy z dużą swobodą potrafił wznieść się ponad podziałami, mobilizować do pracy dla wspólnego dobra i świetlanej przyszłości Rzeczypospolitej. Na nowo odkrywamy geniusz budowniczego COP-u zarówno w sferze materialnej, jak i duchowej. Pozostaje jeszcze pomyślnie wcielać te idee w życie i tak jak on budować lepszą przyszłość – powiedział Stanisław Sobieraj przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli.

Eugeniusz Kwiatkowski - polityk i naukowiec

Eugeniusz F. Kwiatkowski – polski chemik, ekonomista, doctor honoris causa (łac. „doktor dla zaszczytu”). Uniwersytetu Gdańskiego, minister przemysłu i handlu 1926-1930, minister skarbu i wicepremier 1935-1939. W latach 1945-1947 delegat rządu dla spraw odbudowy wybrzeża. Służbę Ojczyźnie rozpoczął w organizacjach niepodległościowych przed I wojną światową. Walczył w Legionach. W Niepodległej Polsce oddaje całą swą wiedzę i wybitny talent twórczy. Miasto i port Gdynia powstały dzięki Jego energii i wierze w siłę wolnego narodu. Był inicjatorem i współtwórcą Centralnego Okręgu Przemysłowego – największego dzieła Niepodległej Polski. Jemu swoje istnienie zawdzięcza miasto Stalowa Wola, powstałe wraz z hutą w latach 1938-1939. Kierował opracowaniem 4-letniego planu inwestycyjnego przewidującego rozbudowę infrastruktury, zwiększenie potencjału obronnego kraju, przygotowanie fundamentów dla przyszłej rozbudowy przemysłu. Był odpowiedzialnym za realizację przedsięwzięcia Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Ten Mąż Stanu jest upamiętniony na tablicach wmurowanych w ściany Bazyliki Konkatedralnej w Stalowej Woli oraz historycznego budynku Dyrekcji Huty Stalowa Wola. Pomnik budowniczego COPu, w tym naszego miasta, znajduje się przy ul. Staszica w Stalowej Woli. Jego imienia jest także ulica w Stalowej Woli oraz Szkoła Podstawowa numer 4.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie