Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

150 milionów złotych na budowę przyłącza sieciowego dla powstającej strefy ekonomicznej Euro-Park Stalowa Wola

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Podpisanie umowy na wykonanie przyłącza energii elektrycznej dla Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro-Park Stalowa Wola
Podpisanie umowy na wykonanie przyłącza energii elektrycznej dla Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro-Park Stalowa Wola
W Stalowej Woli podpisano umowę między Polską Grupą Energetyczną Dystrybucja S.A. a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, na mocy której zostanie przekazane 150 milionów złotych dofinansowania na budowę przyłącza sieciowego dla powstającej strefy ekonomicznej dla Euro-Park Stalowa Wola.

Pieniądze dla strefy ekonomicznej Euro-Park Stalowa Wola

- To pierwsza z serii inwestycji, które zapewnią stabilne i bezpieczne dostawy energii dla firm zlokalizowanych w Strategicznym Parku Inwestycyjnym Euro-Park Stalowa Wola

- mówił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. - Zapotrzebowanie inwestorów na dostawy energii zidentyfikowane zostało na poziomie 500 MW do grudnia 2027 roku i 1500 MW do 2030 roku. Zapewnienie odpowiedniej ilości mocy przyczyni się do rozwoju strefy ekonomicznej i stworzenia docelowo tysięcy miejsc pracy - zapewniał.

Realizowana przez PGE Dystrybucja inwestycja to efekt porozumienia z 15 listopada 2021r. o współpracy w zakresie zabezpieczenia dostaw energii elektrycznej na potrzeby EURO-PARKU. Sygnatariuszami Porozumienia byli PGE Dystrybucja, Miasto Stalowa Wola oraz Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Zakończenie pierwszego etapu inwestycji planowane jest na koniec 2023 roku.

Wsparcie na modernizację sieci

Jarosław Kwasek, prezes zarządu PGE Dystrybucja S.A. mówił o największym w historii dofinansowaniu na tego typu inwestycję. - Całość to 300 milionów złotych, otrzymane wsparcie to 150 milionów złotych, a więc połowa. To niebagatelna kwota, dająca wielkie możliwości temu regionowi, temu miastu. Będziemy modernizować sieć nie tylko pod nowych odbiorców, ale też pod tych istniejących, jak również rozwijać się w kierunku odnawialnych źródeł energii.

Poseł i wiceminister infrastruktury Rafał Weber powiedział, że budowa Stalowowolskiej Strefy Gospodarczej Euro-Park Stalowa Wola to ogromne wyzwanie, które nie byłoby możliwe, gdyby nie specustawa podpisana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, dająca możliwość uwolnienia blisko 1000 hektarów lasu. - Te działania zakończono sukcesem, teraz są podejmowane te dotyczące kwestii uzbrojenia terenu, budowy dróg, rozwoju sieci wodno-kanalizacyjnej, energetycznej. Bez wątpienia to duże przedsięwzięcie logistyczne, finansowe i organizacyjne. Jestem przekonany, że przy udziale tak poważnych podmiotów, partnerów projektu wszystko zakończy się sukcesem - mówił poseł Weber.

- Dziś to nie są plany, ale konsekwencja realizacji, bo nasz projekt oparty jest na współpracy, przy wykorzystaniu potencjału i narzędzi, którymi dysponuje państwo Polskie. To pokazuje, że dzięki takie miasta jak Stalowa Wola mogą się rozwijać w sposób zrównoważony, że takie miasta jak Stalowa Wola mogą realizować ambitne projekty gospodarcze

- mówił prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Budowa sieci o długości 15 kilometrów

Prezydent dodał, że realizowane są prace dotyczące budowy sieci o długości blisko 15 kilometrów, budowy i przebudowy 4 punktów zasilania.

- Chcieć to móc. To zadanie to połączenie chęci i realizacji. Inwestorzy już dziś, którzy wybiorą Stalową Wolę, będą mieć gwarancje, że w perspektywie 2,3 czy 5 lat jesteśmy w stanie dostarczyć największą moc do obsługi inwestorów. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie naszych parlamentarzystów: ministra Rafała Webera, senator Janiny Sagatowskiej i premiera rządu Prawa i Sprawiedliwości Mateusza Morawieckiego

- dodał prezydent.

Oprócz realizacji budowy zakłady przez koreańską firmę SK Nexilis producenta folii miedzianej, Lucjusz Nadbereżny mówił o kolejnym inwestorze z polskim potencjałem, który zagospodaruje działkę o wielkości 117 hektarów. Prezydent nawiązał też do zbliżających się wyborów parlamentarnych i referendum, gdzie jedno z pytań brzmi: "Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?". Jak wyjaśniał, po budowie strefy ekonomicznej widać, jaką rolę odgrywają spółki państwowe i ich agendy i jakie są w stanie przynieść olbrzymie korzyści dla Polski i naszych obywateli.

Poinformowano także, że do tej pory na rzecz budowy strefy pozyskano łącznie 750 mln zł od polskiego rządu. Ponadto kilka dni temu PGE zakończyła budowę I etapu jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych - PV Jeziórko. Na działkach o powierzchni około 50 ha powstała instalacja o mocy ponad 50 MW. Na koniec pierwszego kwartału 2024 roku farma osiągnie moc 100 MW, a docelowo zostanie rozbudowana do ok. 220 MW. Z tej instalacji ma także korzystać Stalowa Wola.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie