Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cena prądu kopie firmy

Janusz Petz [email protected]
- W związku z rosnącymi kosztami energii trzeba się liczyć z koniecznością podniesienia cen pieczywa - mówi Mariusz Fogiel, współwłaściciel piekarni Fogiel&Fogiel.
- W związku z rosnącymi kosztami energii trzeba się liczyć z koniecznością podniesienia cen pieczywa - mówi Mariusz Fogiel, współwłaściciel piekarni Fogiel&Fogiel. T. Klocek
Coraz większe opłaty za energię elektryczną dla "energożernych" firm mogą je zrujnować - alarmują przedsiębiorcy.

Przedsiębiorcy narzekają, że nowe ceny prądu ich rujnują. Najbardziej narażone na duży wzrost kosztów są "energochłonne" branże takie jak: huty szkła, przemysł metalowy, chemiczny, piekarnie, cukiernie.

Po uwolnieniu rynku energii elektrycznej dla odbiorców instytucjonalnych opłaty dla firm zależą od indywidualnych umów z dostawcami energii lub pośrednikami. Trudno więc nawet określić precyzyjnie, w jakim stopniu dotknęły ich podwyżki. Urząd Regulacji Energetyki podaje, że na początku 2009 roku prąd dostarczany do polskich przedsiębiorstw zdrożał średnio o 43 procent.

- Od grudnia płacimy za samą energię elektryczną więcej o około 40 procent, a teraz czekają nas nowe regulacje cen dotyczących drugiego składnika opłat za energię czy za przesył. Pewnie w tym przypadku stawka zwiększy się też o jakieś kilkanaście procent - mówi Zdzisław Gregorczyk, członek zarządu radomskiej firmy Jadar Techmatik, zajmującej się produkcją urządzeń do wytwarzania kostki brukowej, a także przewodniczący Rady Nadzorczej firmy Halberg Presicion Radom.

NIEUNIKNIONE PODWYŻKI

- Nie dostaliśmy jeszcze nowych rachunków za prąd, ale aż się obawiam spojrzeć do nich. Wszystko wskazuje na to, że podwyżki pieczywa będą nieuniknione, a przyczyna leży nie tylko po stronie wzrostu cen energii elektrycznej. Ostatnio zdrożała bowiem mąka. Rosną też inne koszty, a ostatnia podwyżka cen pieczywa - i to raczej kosmetyczna - miała miejsce w maju 2008 roku - mówi Mariusz Fogiel, współwłaściciel piekarni Fogiel&Fogiel.
Rodzinna piekarnia Foglów zużywa duże ilości energii elektrycznej, ale piece są opalane gazem ziemnych. Są jednak w regionie radomskim takie piekarnie, które korzystają głównie z pieców wykorzystujących energię elektryczną.

- Przy okazji podwyżek cen energii elektrycznej dla firm pojawia się pytanie o konkurencyjność naszych przedsiębiorstw, które przecież coraz bardziej działają na jednolitym rynku europejskim. Nasza energetyka oparta jest o węgiel kamienny, a ceny energii w Polsce należą już do najwyższych w Europie. Ratunkiem jest najtańsza energia jądrowa, ale póki co daleko nam jeszcze do tego najtańszego źródła energii - mówi Zdzisław Gregorczyk.

CENY SZTYWNE I NEGOCJOWANE

Urząd Regulacji Energetyki oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów to publiczne instytucje, które mają niewielki wpływ na ceny energii elektrycznej dla firm, gdyż ten rynek został uwolniony. Obie instytucje zajmują się jednak monitorowaniem cen dla przedsiębiorców i zapowiadają, że będą walczyć z nieuzasadnionymi podwyżkami.

W związku z tym, że firmy zajmujące się sprzedażą energii są rzadko skłonne stosować - w wyniku negocjacji - upusty cenowe Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma sprawdzić czy nie dochodzi do zmowy cenowej i praktyk monopolistycznych. Dostawca prądu, który stosuje takie praktyki może być ukarany dotkliwą karą finansową. Na razie mniejszy problem mają indywidualni odbiorcy prądu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie