Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ikona polskiego rolnictwa

.
Historia Ursusa rozpoczyna się w roku 1893 kiedy to trzech inżynierów: Ludwik Rossman, Kazimierz Matecki, Emil Schönfeld oraz czterech przedsiębiorców: Stanisław Rostkowski, Aleksander Radzikowski, Karol Strassburger i Ludwik Fijałkowski postanowili założyć przedsiębiorstwo produkujące armaturę dla przemysłu cukrowniczego, spożywczego i gorzelniczego. Przedsiębiorstwo nazwano Towarzystwem Udziałowym Specjalnej Fabryki Armatur. W roku 1902 rozbudowano zakład i rozpoczęto produkować silniki spalinowe. Firma przyjęła nową nazwę Towarzystwo Udziałowe Specjalnej Fabryki Armatur i Motorów URSUS ze względu na moc i siłę nowych produktów wzorowanych na sienkiewiczowskiego Ursusa.

W roku 1972 nastąpiło Zrzeszenie Przemysłu Ciągnikowego Ursus w skład jego weszły Zakłady Mechaniczne Ursus i inne Zakłady Mechaniczne np. z Gorzowa Wielkopolskiego, Kujawskie, Włocławskie, Lubelskie i inne.

Firma Ursus w latach 1990 sprzedawała około 50000 ciągników rocznie. Opanowała rynek polski i zagraniczny. Najlepszymi latami rozwoju działalności Ursus były 1960-1990. Wielu technologów i specjalistów stale dzięki użyciu nowatorskich narzędzi unowocześniało dotychczasowe maszyny. Firma chciała zapewnić dużą moc silnika maszyn przy minimalnym zużyciu paliwa.
Firma Ursus długo była znana pod logiem niedźwiedzia w herbie wpisanego w około z napisem Ursus. W roku 1991 powstał Zakład Przemysłu Ciągnikowego Ursus. W roku 1930 rozpoczęto produkcji samochodów osobowych i ciężarowych firmy Fiat dzięki połączeniu działalności Ursus z włoską firmą.

W latach 1998-2005 stale unowocześniano ciągniki Ursus. Poprawiano ich ergonomiczność, bezpieczeństwo kabin, dodawano uchylne maski, błotniki i dachy z tworzywa sztucznego. W roku 2006 wyprodukowano 1,5 milionowy ciągnik, który stał się wzorem przemysłu.

Kolejne lata przynosiły dalsze rozwoje ciągników, wyposażane je w 3 lub 4 cylindrowe silniki, dodawano wzmacniacze, większe ilości biegów, modernizowano kabiny. W roku 2011 Ursus połączył się z POL-MOT Warfarmą. Wówczas znowu nastąpił szybki rozwój przedsiębiorstwa generujący powstanie ciągnika Ursus .
Produkcja ciągników opierała się na korzystaniu z wysokiej jakości surowców. Maszyna odznaczała się trwałością i zdolnością do długotrwałej i wydajnej pracy. Dodatkowo zawracano uwagę na to żeby maszyna była estetyczna i miała nowoczesny wygląd oraz zapewniała komfort dla kierowcy.

Markę Ursus okrzyknięto marką charakteryzującą się polską ceną oraz europejską jakością wykonania. W czasie produkcji ciągników wynaleziono liczne narzędzia dodatkowe służące do zwijania, nowoczesne owijarki, zbieracze bel usprawniające proces zbiorów słomy, siana i zielonek.

W roku 2006 spółka Ursus wylądowała na Giełdzie Papierów Wartościowych. Dalsze lata rozwoju spowodowały połączenie się z turecką spółką. Dzięki licznym porozumieniom z firmami zagranicznymi marka Ursus jest najbardziej rozpoznawalną na całym świecie marką maszyn rolniczych. Dodatkowo uzyskuje duże wpływy kapitału z tytułu opłat licencyjnych.

Ursus – produkcja maszyn
Firma Ursus produkuje w głównej mierze ciągniki rolnicze. Działalność za swój priorytet uważa korzystanie z wysokiej jakości materiałów oraz wyposażanie maszyn w silniki o dużej mocy. Dąży do uzyskania wysokiej mocy silników przy jednoczesnym minimalnym zużyciu paliwa. Po za tym specjaliści pracujący w firmie Ursus dbają, aby nowoczesne sprzęty odznaczały się wyjątkowym wzornictwem. Działają wedle zasady europejskiej jakości wykonania maszyn oraz polskiej ceny.

Urządzenie produkowane przez firmę Ursus to głównie ciągniki w serii C oraz w serii eksportowej. Stale powstają różnego rodzaju dodatki do ciągników, między innymi ładowacze: ładowacze czołowe - Ursus Tur, Osprzęt do Ładowaczy, Uniwersalne Koparko-Ładowarki Zawieszane, Ładowacz Przyczepiany, Konstrukcje Wsporcze Tuz. Produkowane są także maszyny służące do zbierania zielonek i słomy: zgrabiarki, zgrabiacze bel, owijarki bel, prasy i platformy. Dodatkowo unowocześnia się sprzęty pomocne przy nawożeniu gleby oraz transportowaniu zebranych plonów, można do nich zaliczyć: grupę rozrzutników nawozów naturalnych, przyczepy rolnicze dwuosiowe skrzyniowe, jednoosiowe skrzyniowe oraz jednoosiowe skorupowe. Firma Ursus po za ciągnikami konstruuje wiele pługów, ładowaczy czołowych, koparko-ładowarek, kosiarek, przyczep oraz kontenerów.

Ursus – elementy i części
Firma Ursus zajmuje się produkcją elementów i części zamiennych do uszkodzonych maszyn. Powstaje wiele oryginalnych części sprzedawanych na rynku polskim i zagranicznym. Zakup części Ursus jest możliwy zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych. Sklepy oferują części takie jak: części do ciągników , części do maszyn uprawowych, części do maszyn zielonkowych, części do przeniesienia napędu, części do kombajnów , elementy hydrauliki siłowej i pneumatyki, części składające się na elektrykę oraz oświetlenie oraz dodatkowe akcesoria. W głównej mierze stale produkowane części Ursus to: bębny, cylindry, filtry oleju, drążki, chłodnice, głowice i elementy silnika, hamulce, czujniki ciśnienia, koła (napędu, centralne), łańcuchy, kosze, łuczniki. Zamienne części są produkowane w ilościach tysięcznych i dostępne na każdym rynku. Dodatkowo działalności Ursus oferują możliwość skorzystania z ich serwisów. Serwisy szybko i dokładnie zajmują się wymianą uszkodzonych części na oryginalne i sprawne elementy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie