Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie właściwości odżywcze ma jarmuż

.
Jarmuż znany był już w starożytności. Niestety w Polsce nadal służy jako ozdoba stołu. Nie każdy wie, jakie są właściwości odżywcze jarmużu. Jarmuż to wręcz niekwestionowany król warzyw! To jedna z najbardziej odżywczych i wartościowych warzyw na całym świecie. Najczęściej spotkać możemy go w sezonie zimowym. Wówczas jest świeży i wykazuje niesamowite efekty zdrowotne.

Charakterystyka jarmużu
Jarmuż to odmiana kapusty, która charakteryzuje się mocno pomarszczonymi, zielonymi liśćmi. W Polsce wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jego zdrowotnych właściwości, dlatego wykorzystywany jest zazwyczaj jako ładna ozdoba talerza, a nie danie główne. Warto zwrócić uwagę, że jest to wręcz skarbnica cennego błonnika, białka i dużej grupy witamin. Zawiera on również potas i sulforofan, czyli bardzo silny przeciwutleniacz. Jest to roślina z rodziny kapustnych, dlatego kształtem przypomina kulę. Warto jeść go po wystąpieniu pierwszych przymrozków, ponieważ wtedy traci on bardzo gorzki smak. W sklepach znaleźć możemy wiele rodzajów tego warzywa. Różnią się smakiem i kolorem.
Zbiory jarmużu zauważyć można jesienią i zimą.

Właściwości antynowotworowe jarmużu
Jarmuż zupełnie tak, jak inne warzywa kapustne zawiera sporą ilość sulforafanu, czyli przeciwutleniacza, który cechuje się silnymi właściwościami antynowotworowymi. Może on ochronić przed powstaniem raka szyjki macicy , jelita grubego i płuc. Jeżeli chcemy wydobyć z jarmużu najcenniejsze składniki, powinien być gotowany na parze przez 3-4 minuty, zupełnie tak, jak brokuły. W innym przypadku traci on swoje cenne składniki dla ludzkiego ciała. Poza sulforanem zawiera on również kompleks karotenoidy, czyli przeciwutleniaczy, które znacznie hamują procesu oksydacyjne w całym organizmie. Hamowanie tych procesów sprawia, że nie powstają tak szybko choroby nowotworowe krtani, układu moczowego, czy nowotworów jamy ustnej. W jarmużu znaleźć można też chlorofilem- zielony barwnik wykazujący właściwości oczyszczające. Zmniejsza on docieranie do organizmu szkodliwych czynników ze świata zewnętrznego. Dzięki zawartości witaminy K zauważyć możemy też działanie przeciw wystąpieniu nowotworu jajników, piersi, czy pęcherzyka żółciowego. Można więc stwierdzić, że jarmuż wykazuje silne działanie antynowotworowe.

Inne właściwości odżywcze jarmużu
Jarmuż to wysokobiałkowe warzywo , które w zupełności pozbawione jest tłuszczu. W 100 g jarmużu znaleźć możemy około 30 kalorii i 5 gram błonnika. Można więc stwierdzić, że jarmuż to warzywo nie tylko niskokaloryczne, ale również bardzo cenne dla organizmu człowieka. Ponadto zawiera on tak dużą ilość żelaza, że nazywany jest przez specjalistów ,,zieloną, zdrową wołowiną''. Zatem osoby borykające się z anemią mogą liczyć na pomoc w walce z chorobą. Jarmuż wzmacnia też odporność, dzięki zawartości witaminy C. Dba też o prawidłowy metabolizm, dlatego osoby cierpiące na zaparcia lub powracające biegunki, powinny sięgać jak najczęściej po to warzywo. Zawarta w nim witamina A świetnie wpływa na stan cery, paznokci oraz na wzrok. To w nim jest o wiele więcej wapnia niż w mleku! Dzięki jarmużowi możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia osteoporozy, czy chorób zębów. Dzięki zdolności obniżenia cholesterolu zauważalne jest też zmniejszenie ryzyka powstawania chorób układu krążenia. Jak więc widać, właściwości odżywcze jarmużu, są niezwykle cenne.

Jak jeść jarmuż? Sprawdzone przepisy!
Chyba teraz nikt nie ma już wątpliwości, że jarmuż jest niezbędny w każdej diecie. Niestety jego gorzki smak sprawia, że nie jest on chętnie przyjmowanym warzywem. W takim przypadku należy zapoznać się ze sposobami przyrządzania dań, które neutralizują jego dość specyficzny smak. W przypadku tego dania można bardzo urozmaicać i modyfikować przepisy. Oczywiście należy dbać o to, aby był ugotowany w odpowiedni sposób, czyli na parze przez około 3-4 minuty. Można też spożywać go w surowej postaci.

Chipsy z jarmużu
To lekkostrawna i zdrowa przekąska. Z jarmużu usuwany twardą gałązkę, a całość liści rozrywany na kilka małych kawałków. Następnie należy liście skropić niewielką ilością oliwy z oliwek i całość posypać solą morską. Całość wkładamy do piekarnika na kilka minut i uzyskamy w ten sposób zdrowe chipsy z jarmużu. Gotowe chipsy mogą zostać posypane preferowanymi ziołami, takimi jak oregano, czy bazylia.

Smoothie z jarmużu

Koktajl jest zawsze świetną przekąską. Ponadto dzięki zawartości innych składników w koktajlu możemy zupełnie wyeliminować nieprzyjemny, gorzki smak jarmużu. Do koktajlu zamiast pietruszki, czy szpinaku dodajemy jarmużu i miksujemy całość. Można dodać w tym przypadku jakiekolwiek inne warzywa, czy owoce, taki jak ananasy, brzoskwinie, czy banan. To skarbnica witamin i minerałów.

Dodatek jarmużu do obiadów

To ciekawa propozycja dla osób, które znudziły się już rosołem, czy też zupą pomidorową. Warto podawać jarmuż również dzieciom. Jarmuż można dodać do zupy warzywnej, aby była ona jeszcze bardziej bogata w składniki. Jarmuż stanowi również świetne uzupełnienie sosu do tarty warzywnej lub jako dodatek do potraf makaronowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie