Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświetlenie łazienkowe – jak powinno wyglądać?

.
Bardzo ważną kwestią jest ilość światła w łazience, planując wyposażenie łazienki musimy zastanowić się nad wyborem światła ogólnego, które równomiernie oświetli całe pomieszczenie. Sprawi, że za jego pomocą wszelkie kąty i wnęki będą dobrze oświetlone, a na powierzchni nie będzie żadnych cieni. Oświetlenie łazienkowe składa się, bowiem z oświetlenia głównego oraz pobocznego. Do głównego najczęściej stosuje się lampy wiszące, które umieszczane są na środku sufitu. W przypadku oświetlania wanny lub kabiny prysznicowej doskonale nadają się lampy dające światło miejscowe.

Światło w każdej łazience powinno pełnić funkcję dekoracyjną, subtelnie oświetlona wanna musi pozwolić na wzięcie relaksującej kąpieli w intymnej atmosferze. Oświetlenie łazienkowe może składać się z świetlówek lub halogenów. W przypadku halogenów nie nadają się one do oświetlania lustra, ponieważ przyczyniają się do powstawania cieni na twarzy. W każdym oświetleniu łazienkowym lampy muszą być wyposażone w wodoszczelną obudowę.

Z czego powinno składać się oświetlenie łazienkowe?

Oświetlenie łazienkowe powinno być wykonane z opraw halogenowych oraz żarówek LED. Takie połączenie daje bardzo ciekawe efekty i jest obecnie popularne w nowoczesnych łazienkach.

Halogeny utytułowane w równych odstępach na suficie sprawią, że pomieszczenie będzie bardzo dobrze i równomiernie oświetlone. Dzięki temu zapewniona będzie prawidłowa widoczność, a także łatwo i sprawnie będzie można sprzątać taką łazienkę. Oprócz tego oprawy halogenowe świetnie zastępują brak światła dziennego.

W przypadku żarówek LED można je umieścić w kinkietach na ścianach lub w dekoracyjnych żyrandolach znajdujących się w łazience. Listwy LED wykorzystać można w celu podświetlenia wydzielonej i ozdobnej wnęki lub póki, w której znajdują się ozdoby (muszelki, kwiaty lub inne dekoracje). Listwy ledowe również dobrze sprawdzą się, jako oświetlenie wokół lustra. Połączenie światła halogenowego i żarówek LED sprawić może, że łazienka będzie wydawała się przestronniejsza, dodatkowo stanie się komfortowa i łatwa do sprzątania.

Oświetlenie łazienkowe, a jego moc
Łazienka powinna być bardzo dobrze oświetlona, każdy zakamarek i wnęka powinna być widoczna. Dlatego też w łazienkach oprócz światła ogólnego umieszcza się liczne lampki i kinkiety.

Według powszechnie znanej normy oświetlenie łazienki ogólne o powierzchni 6 m2 potrzebuje żarówki o mocy 75 W. Oprócz tego najlepiej jak umieszczone jest w centrum sufitu i posiada przejrzysty klosz łatwo przepuszczający światło. Ogólnie przyjmuje się zasadę, że na około 10m2 łazienki wystarczają 3 żarówki o mocy 50 W.

Podczas montażu trzeba pamiętać, aby wybrane lampy miały odpowiedni stopień ochrony przed wilgocią. W najbliższych odległościach od wanny lub prysznica powinno się stosować oświetlenie łazienkowe oznakowane, jako IPX4, w nieco dalszych IPX5, a światła montowane po za wanną lub kabiną prysznicową mogą mieć symbol IPX7.

Nastrojową aranżację łazienki np. w okolicy sypialni zapewnią słabej mocy żarówki. Oprócz tego wyjątkowy nastrój zbudują żarówki mające odpowiednią barwę światła. Przy nowoczesnych aranżacjach głównie sprawdzają się chłodniejsze, białe barwy światła. Natomiast nastrojowe i przytulne łazienki potrzebują ciepłego blasku żarówki.

Oświetlenie łazienkowe, a lustro

W każdej łazience znajduje się lustro, w którym przeglądamy się kilka razy dziennie. Powinno być ono właściwie oświetlone, aby umożliwiało nam dobre wykonanie makijażu, ogolenie brody i wąsów, a także służyło do przeglądania się i układania fryzury. Światło docierające z lampy nad lustrem powinno oświetlać osobę przeglądającą się z nim.

Najlepiej zdecydować się na oświetlenie łazienkowe lustra, jakim są oprawy umieszczone po obu stronach. Dobrym pomysłem będą kinkiety z zamkniętymi kloszami i świetlówkami lub żarówkami o maksymalnej mocy 60 W. Innym rozwiązaniem jest montaż kilku mniejszy opraw nad górną krawędzią lustra oraz nad bocznymi krawędziami.

O czym warto pamiętać planując oświetlenie łazienkowe?

W łazience nie należy stosować oświetlenia, które zacznie krępować ruchy i zajmie dużo miejsca. Nie powinny w łazience znajdować się obszerne lampy stojące, a także długie lampy wiszące. Niewskazane są również lampy stołowe, na wysięgnikach zasilane dużym źródłem prądu. Wystające lampy podłączone do prądu mogą przez nieuwagę zetknąć się z wodą i spowodować porażenie.
W przypadku oświetlenia lustra trzeba pamiętać, aby lustro nie było bezpośrednio oświetlane przez lampę skierowaną na nie, ponieważ lampa (klosz) będą odbijać się w lustrzę, a światło oślepi osobę , która się w nim będzie przeglądać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie