Chcemy, żeby coś się działo

  Chcemy, żeby coś się działo

  Marcin JAROSZ <a href="mailto:jarosz@echodnia.eu" target="_blank" class=menu>jarosz@echodnia.eu</a>

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Sebastian Stępniowski ma 20 lat, jest absolwentem Społecznego Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu. Obecnie jest studentem

  Sebastian Stępniowski ma 20 lat, jest absolwentem Społecznego Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu. Obecnie jest studentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W wolnych chwilach czyta, gra w piłkę nożną i jeździ na nartach. ©M. Jarosz

  Rozmowa z Sebastianem Stępniowskim, współtwórcą Galerii "Bezdomnej" w Tarnobrzegu

  * Galeria "Bezdomna" - co to jest?

  - Generalnie to pomysł warszawskich fotografów Jakuba Winiarskiego i Tomasza Sikory. Galeria gości w ważniejszych miastach Polski. Charakteryzuje się niepowtarzalnością i brakiem stałego lokum. Można ją zrobić wszędzie, prace może wystawić każdy, kto ma na to ochotę.

  * Dlaczego zdecydowaliście się na zorganizowanie jej w Tarnobrzegu?

  - To taki przeszczep ze Szczecina. Joanna Cieśla, tarnobrzeżanka, uczyła się w tamtejszym Liceum Plastycznym i oglądała "Bezdomną" właśnie w Szczecinie. Tak się jej spodobało, że postanowiła to przeszczepić na grunt tarnobrzeski.

  * Tarnobrzeg taki ważny jest na mapie?

  - Pewnie, że ważny, dla nas najważniejszy.

  * Nas?

  - Nie chciałbym nikogo ominąć, ale galerię współtworzy kilka osób. Przede wszystkim Asia Cieśla i Łukasz Ślęzak, Michał Fornal, Beata i Lucjan Kłodowie, Marek Gosztyła i Witold Bochyński. Te osoby były najbardziej zaangażowane w prace nad Galerią "Bezdomną" w Tarnobrzegu w tym i w ubiegłym roku.

  * A ty?

  - Ja im troszkę pomagałem.

  * Po co to robicie?

  - Chcemy pokazać, że w Tarnobrzegu są ludzie, którzy mają jakąś pasję, chcą rozwinąć się tutaj, chcą tworzyć. Nie ma nic lepszego niż podzielenie się swoją pasją, swoim spojrzeniem na świat.

  * Kto ogląda zdjęcia na wystawie?

  - Wszyscy. Przychodzą starsi i młodsi, choć młodych ludzi jest więcej. Zaglądają rodziny i pojedyncze osoby, ludzie, którzy z galerią jeżdżą po całym kraju. Nigdy nie zobaczyli dwóch takich samych prac. Każde miasto ma swój punkt widzenia.

  * Co z tego masz?

  - Frajdę. Nie jestem fotografem, ale lubię popatrzeć. Jest fajna paczka. Lubimy coś organizować, chcemy, żeby coś się działo w naszym mieście.

  * Życie kulturalne w Tarnobrzegu...

  - Stale się rozwija. Wystarczy popatrzeć na festiwal kina niezależnego "Bartoszki". W tym roku obsada jest naprawdę wysokiej klasy, a zgłoszono do konkursu ponad 200 filmów. W ubiegłym roku, kiedy startowaliśmy z Galerią Bezdomną, wystawiono 290 prac, ale mało było z Tarnobrzega. Teraz jest ich 350 i wszystkie są z Tarnobrzega, Sandomierza i okolic. To chyba o czymś świadczy.

  * "Bezdomną" można oglądać do 19 sierpnia. Co dalej?

  - Już myślimy nad kolejną edycją. Póki co, mam jeszcze zaległy egzamin na studiach i kolejny rok studiów. Na nudę nie będę narzekał.

  * Dziękuję za rozmowę.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo