Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiery targów lokalnego transportu zbiorowego

Robert FELCZAK, <a href="mailto:[email protected]" target="_blank" class=menu>[email protected]</a>
Premiera w Polsce - komfortowy neoplan cityliner N1216HD.
Premiera w Polsce - komfortowy neoplan cityliner N1216HD. R. Felczak
Wiesław Graniczka, prezes mieleckich Zakładów Elek-troniki i Mechaniki Precyzyjnej R&G: - Elektroniczne wyświe-tlacze są tak nowoczesne, że można
Wiesław Graniczka, prezes mieleckich Zakładów Elek-troniki i Mechaniki Precyzyjnej R&G: - Elektroniczne wyświe-tlacze są tak nowoczesne, że można programować na nich nie tylko napisy, ale i różne znaki graficzne. M. Ziółkowski

Wiesław Graniczka, prezes mieleckich Zakładów Elek-troniki i Mechaniki Precyzyjnej R&G: - Elektroniczne wyświe-tlacze są tak nowoczesne, że można programować na nich nie tylko napisy, ale i różne znaki graficzne.
(fot. M. Ziółkowski)

Najnowsze modele czołowych koncernów produkujących autobusy oraz supernowoczesny sprzęt wykorzystywany przez przewoźników zaprezentowano podczas zakończonych w piątek Międzynarodowych Targów Lokalnego Transportu Zbiorowego TRANSEXPO. Część z pokazanych produktów mamy szansę wkrótce spotkać jadąc do pracy lub na urlop.

TRANSEXPO to jedyna w Polsce wystawa w sposób kompleksowy prezentująca transport zbiorowy.

Autobusy przyszłości

W Kielcach światową premierę miał autobus miejski koncernu mercedes-benz - niskopodłogowy model conecto low floor. Debiut tego pojazdu w Polsce nie jest przypadkowy, bo conecto low floor to produkt specjalnie stworzony z myślą o krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Ponadto polską premierę podczas TRANSEXPO miały autobusy koncernów jelcz, MAN, neoplan, scania, solaris, solbus i volvo. Największym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się m.in. solaris urbino 18 hybrid, neoplan cityliner, solaris alpino, MAN lion’s city, volvo 7700 i 9700 oraz scania omnicity i omnilink.

Solaris z napędem hybrydowym to odpowiedź na światowe trendy dotyczące poszukiwania alternatywnych źródeł energii. Mierzący aż 18 metrów urbino hybrid ma 340-konny silnik diesla i silnik elektryczny co sprawia, że zużywa do 40 proc. mniej paliwa. Autobusem może podróżować nawet 161 osób. "Jamnika" pokazał również koncern MAN. A 23 lion’s city to pierwszy autobus Euro4 w Polsce. Na pokład zabiera aż 197 osób. Z kolei wyjątkowym komfortem zachwycała scania omnilink (w Kielcach była prezentowana wersja zasilana etanolem).

Komfortem urzekły też autobusy skonstruowane z myślą o dalekich trasach - MAN R12 lion’s regio, neoplan cityliner, scania omnicity oraz volvo 9700 i volvo sunsundegui elegance. Niemal każdy z tych autobusów posiada klimatyzację, toaletę, lodówkę, barek, DVD oraz systemy ABS, ASR, ESP i EBS, a niektóre nawet nawigację satelitarną, ksenonowe reflektory z funkcją doświetlania zakrętów, kamerę cofania, ogranicznik prędkości i tempomat.

Elektroniczne gadżety

Ciekawostkami były także automaty sprzedające bilety komunikacji miejskiej i karty parkingowe. Jedna z niemieckich firm pokazała urządzenie, które nie tylko drukuje i sprzedaje jednorazowe i okresowe bilety komunikacji miejskiej oraz karty parkingowe, ale także wysyła SMS-a wzywającego taksówkę. Automat za powierzoną mu pracę można wynagradzać monetami, banknotami, a nawet kartami płatniczymi. Równie praktycznymi produktami prezentowanymi na targach były systemy monitoringu, fotele, kasowniki i świetlne tablice informacyjne.

Kto to kupi?

Większość z prezentowanych na TRANSEXPO 2006 autobusów i gadżetów elektronicznych to niestety przyszłość w polskiej komunikacji zbiorowej. Przyszłość, ale prawdopodobnie niezbyt odległa, bo szefowie kilku firm z regionu uważnie przyglądali się prezentowanym produktom. Na potencjalnych zakupach byli m.in. Stanisław Wodyński, prezes zarządu, dyrektor naczelny PKS Ostrowiec Św. i Grzegorz Słoń, prezes MPK Kielce.

- Szczególnie zainteresowało mnie volvo 9700 - mówi Stanisław Wodyński. - Taki autobus, wyposażony między innymi w klimatyzację, system audiowizualny, toaletę i systemy czuwające nad bezpieczeństwem podróży ABS, ASR i ESP,jest nam potrzebny do obsługi połączeń międzynarodowych. Planujemy również wzbogacić naszą flotę w autobus o pojemności 20 osób. Na takie pojazd jest spore zapotrzebowanie, cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Autobusami interesował się także prezes MPK Kielce, firmy, która ma szansę otrzymać z Unii Europejskiej pieniądze na zakup nowych autobusów. - Najbardziej interesowałem się jednak kasownikami obsługującymi bilety i kartę miejską oraz informacyjnymi tablicami świetlnymi - mówi Grzegorz Słoń. - Zakupy takiego sprzętu są niezbędne, być może dokonamy ich już za rok.

Stanisław Wodyński, prezes zarządu, dyrektor naczelny PKS Ostrowiec Świętokrzyski SA:

- Szczególnie zainteresowało mnie volvo 9700, komfortowy autobus posiadający między innymi klimatyzację, DVD, toaletę oraz szereg systemów czuwających nad bezpieczeństwem pasażerów (m.in. ABS, ASR i ESP).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie