Kupujemy "cyfrówkę"

  Robert Felczak felczak@echodnia.eu

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  - Za dobrej klasy aparat trzeba zapłacić około 1,5 tys. zł - mówi Kamil Barnik z firmy Foto-Hurt.

  - Za dobrej klasy aparat trzeba zapłacić około 1,5 tys. zł - mówi Kamil Barnik z firmy Foto-Hurt. ©R. Felczak

  Radzimy jak wybrać dobrej klasy cyfrowy aparat fotograficzny. Prezentujemy najnowsze, godne uwagi modele.
  - Za dobrej klasy aparat trzeba zapłacić około 1,5 tys. zł - mówi Kamil Barnik z firmy Foto-Hurt.

  - Za dobrej klasy aparat trzeba zapłacić około 1,5 tys. zł - mówi Kamil Barnik z firmy Foto-Hurt. ©R. Felczak  Można pstrykać zdjęcia lub robić fotografie. Pierwszy przypadek dotyczy najprostszych, a zarazem najtańszych cyfrowych aparatów fotograficznych. Drugi - lepszych modeli za nieco większe pieniądze. Jaki aparat więc wybrać? Podstawowe kryteria wyboru aparatu cyfrowego poza ceną, powinny dotyczyć: jasności obiektywu, szybkości migawki, zoom-u (optycznego, a nie cyfrowego!) i rozdzielczości matrycy.

  APARATY KOMPAKTOWE

  Najtańsze są tak zwane aparaty kompaktowe.
  Nadają się one wyłącznie do okazjonalnego fotografowania, na przykład podczas uroczystości rodzinnych lub spacerów po lesie. Są natomiast bezużyteczne do fotografowania obiektów w ruchu, choćby dziecka grającego w piłkę. Powód? Zastosowana w nich technologia nie nadąża za akcją. Nie radzi sobie też - mimo, że aparat ma wbudowaną lampę błyskową - ze zrobieniem przyzwoitego zdjęcia, podczas wieczornego grilla. Jeśli jednak taki aparat nam wystarczy, najlepiej wybrać jeden z lepszych modeli w tej klasie, na przykład Panasonic LZ6, Canon 630 lub Nikon L11.
  KLASA ŚREDNIA

  Dysponując nieco większą kwotą, warto zdecydować się na zakup droższego, ale znacznie lepszego modelu. Z szybszą migawką i stabilizatorem obrazu, co umożliwi sfotografowanie dziecka kopiącego piłkę.

  Jaki model wybrać? Panasonic wprowadził ostatnio dwie nowości - FZ8 i FZ50. Aparaty te bazują na sprawdzonych i popularnych modelach - odpowiednio FZ7 i FZ30. W porównaniu do poprzedników, nowe konstrukcje mają większą matrycę i czułość. W tej klasie aparatów godne uwagi są też Canon S3is oraz Fuji 6500.

  - Największymi zaletami tych modeli jest rekordowe w tej klasie opóźnienie migawki, wysokiej klasy obiektywy i dobra stabilizacja obrazu - informuje Kamil Barnik z firmy Foto-Hurt.

  DLA WYMAGAJĄCYCH

  Natomiast bardziej wymagający, doświadczeni fotoamatorzy zamierzający kupić aparat, powinni wybrać cyfrową lustrzankę. W tej klasie także pojawiło się ostatnio kilka nowości. Najciekawszymi są między innymi Nikon D80 (następca modelu D70), Canon EOS 400D (następca 350D) i Sony α100.

  - Zaletą lustrzanek jest doskonała jakość zdjęć, zdecydowanie lepsza niż w przypadku zwykłych aparatów. Są to także aparaty "rozwojowe", można dokupić do nich na przykład lepszy obiektyw lub wydajniejszą lampę błyskową - dodaje Kamil Barnik.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo