Nasi projektanci na Off Fashion

  Nasi projektanci na Off Fashion

  Małgorzata Pawelec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Kreatorzy pochodzący z Tarnobrzega, Stalowej Woli i Mielca triumfowali podczas międzynarodowego konkursu dla projektantów mody
  Projekt Jacoba Birge.

  Projekt Jacoba Birge. ©D. Łukasik

  Urodzony w Tarnobrzegu Jacob Birge zdobył trzecią nagrodę w Międzynarodowym Konkursie dla Projektantów i Entuzjastów Mody Off Fashion w Kielcach. W pierwszej dziesiątce finalistów znalazła się również Dorota Bakota, pochodząca z Mielca. Do półfinału zakwalifikował się Łukasz Markowicz ze Stalowej Woli.

  W konkursie Off Fashion wzięło udział aż sześciuset projektantów mody z całego świata. Jury wybrało do półfinału sto kreacji, do finału zakwalifikowało 20 projektów.

  JACOB LICZYŁ NA WIĘCEJ

  Jacob Birge ujął jurorów oryginalnymi męskimi strojami. Jeden z nich zaprezentował podczas finałowej gali osobiście, występując w roli modela. Trzecią nagrodę skwitował na estradzie krótko: - Liczyłem na dychę.

  Tu wyjaśnimy, że pierwsza nagroda w konkursie ufundowana przez prezydenta Kielc wynosiła 10 tysięcy złotych. - Mieszkam w Krakowie, ale zaraz po konkursie wyruszam do Irlandii, dlatego nie ukrywam, że zależy mi na dodatkowych pieniądzach, bo lubię żyć tak jak chcę - powiedział po półfinale Jacob Birge. - Do konkursu Off Fashion zgłosiłem się, ponieważ nikt nie stawiał tu żadnych ograniczeń, a formuła tej imprezy zgodna jest z moim spojrzeniem na modę. Szyję już od jakiegoś czasu, ale raczej rzadko pokazuję moje ubrania.
  Kreacje autorstwa Doroty Bakoty. D. Łukasik

  Kolekcja Łukasza Markowicza, pochodzącego z Niska. a mieszkającego w Stalowej Woli.
  (fot. D. Łukasik)

  BIAŁE STROJE DOROTY

  Oryginalne białe kreacje pochodzącej z Mielca, a mieszkającej we Francji Doroty Bakoty zapewniły jej miejsce w pierwszej dziesiątce najlepszych projektantów. - Inspirują mnie proste użytkowe formy i modernistyczna biżuteria - mówiła podczas gali Dorota Bakota. Tym co zwracało uwagę w jej projektach były ogromnej średnicy białe bransolety.

  Dorota Bakota ma 35 lat. W 2001 roku ukończyła szkołę projektowania ubioru w Krakowskiej Szkole Artystycznej. W nagrodę za przedstawienie najlepszej pracy dyplomowej, kolekcji pod nazwą “Nowe tysiąclecie", pojechała do Bostonu na pokaz młodych talentów. Od trzech lat mieszka w Tuluzie we Francji. Należy do zrzeszenia tamtejszych projektantów. 14 czerwca będzie uczestniczyć w Tuluzie w pokazie kolekcji na lato 2008.


  Kreacje autorstwa Doroty Bakoty.
  (fot. D. Łukasik)

  PIĘKNY DEBIUT ŁUKASZA

  Zadebiutował podczas Off Fashion 20-letni Łukasz Markowicz pochodzący z Niska, a mieszkający w Stalowej Woli. Jego kolekcja znalazła się w półfinałowej setce. - To jest moja dyplomowa kolekcja, którą wykonałem w Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu - mówił Łukasz Markowicz. - To właśnie tam zainteresowałem się projektowaniem, chociaż chodziłem do klasy o profilu graficznym. Dwa lata temu moja pani profesor, która uczuła mnie malarstwa stwierdziła, że powinienem spróbować swoich sił jako projektant. Może dlatego, że od jakiegoś czasu rysowałem właśnie kreacje. Off Fashion to pierwszy konkurs, w którym wziąłem udział, pokazałem na nim również moją pierwszą kolekcję.

  Łukasz śledzi nowinki ze świata mody. Z polskich projektantów ceni najbardziej Gosię Baczyńską, z zagranicznych Alexandra McQeena i Vivienne Westwood. Podoba mu się też kolekcja Ersace, ale tylko ostatnia. - Mam zamiar poświęcić się projektowaniu - mówi Łukasz. - Właśnie staram się o przyjęcie na Wydział Tkaniny i Ubioru łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Mam nadzieję, że mi się uda.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo