Region > Jubileusz profesora Józefa Szajny w rodzinnym...

  Region > Jubileusz profesora Józefa Szajny w rodzinnym mieście

  ra

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Profesor Józef Szajna w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej.

  Profesor Józef Szajna w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej. ©R. Adamski

  W środę profesor Józef Szajna obchodził w Rzeszowie, swoim rodzinnym mieście potrójny jubileusz. Zbiegły się bowiem 85 lat życia, 60 lat pracy twórczej i 10 lat istnienia Galerii “Szajna" - jedynej na świecie stałej ekspozycji prac tego wybitnego twórcy.
  Profesor Józef Szajna w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej.

  Profesor Józef Szajna w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej. ©R. Adamski

  Szajna na Uniwersytecie Rzeszowskim otrzymał doktorat honoris causa. Jest to drugi doktorat honorowy nadany przez tę uczelnię. Zaś wieczorem w Teatru im. Wandy Siemaszkowej odbyła się impreza jubileuszowa. Odegrano sztukę, wzorowaną na jego twórczości teatralnej. Natomiast Anna Sroka zaśpiewała piosenki z repertuaru Ewy Demarczyk, bardzo lubiane przez Profesora.

  - To właśnie w tym budynku po raz pierwszy zetknąłem się z teatrem - wspominał jubilat. - Do Rzeszowa przyjechał wtedy z Warszawy teatr “Reduta". Tak to się zaczęło.
  Józef Szajna jest malarzem, rzeźbiarzem, twórcą teatralnym, autorem instalacji przestrzennych. Uważany jest za jednego z większych artystów XX wieku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo