Tarnobrzeg > Szkoła nie zabierze wyposażenia dzikowskiego...

  Tarnobrzeg > Szkoła nie zabierze wyposażenia dzikowskiego zamku

  /WW/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Obrazy i ramy, meble i inne rzeczy o szczególnej wartości wyciągnięte z komnat i zakamarków dzikowskiego zamku dyrekcja wyprowadzanej stąd szkoły przekazała służbom ochrony zabytków.
  Remontowany właśnie zamek, będący rezydencją założycieli miasta ma odzyskać dawną świetność. Zgodnie z ostatnią wolą ostatniego dziedzica na Dzikowie powstanie tu muzeum rodowych pamiątek i dzieł sztuki z dawnej kolekcji Tarnowskich, rozsianej dziś po wielu polskich muzeach.

  Na rzecz nowego muzeum przejdą też eksponaty będące wystrojem wnętrz i użytkowane przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2. "Rolnik" na zawsze opuszcza zamkowe mury i przeprowadza się do nowych obiektów.
  Dyrektor szkoły Marzena Jarosz mówi, że przeprowadzka była doskonałą okazją do sprawdzenia, co kryją strychy, piwnice oraz budynki wokół szkoły.

  Podczas porządkowania pomieszczeń odnaleziono kilka szafek, komód, stary kufer, parawan, rozkładany stół, stare sanie z oryginalnymi łozami, poroża i obrazy olejne. Szkoła tych rzeczy nie zabierze ze sobą, czego obawiali się niektórzy lokalni pasjonaci historii.

  - Takich przekazanych przez szkołę przedmiotów jest 86, część figuruje w rejestrze zabytków ze względu na ich wartość. To znaczy, że bez wiedzy konserwatora nie można ich stąd zabierać - mówi Sławomir Stępak z tarnobrzeskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

  Jak informuje protokół został spisany i nastąpi oficjalne przekazanie rzeczy, które były na wyposażeniu zamku zanim sprowadziła się do niego szkoła.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo