Mielec > Harcerze włączają się w światowe obchody narodzin...

  Mielec > Harcerze włączają się w światowe obchody narodzin skautingu

  AD

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Mieleccy harcerze przygotowują się do ważnego w dziejach ich ruchu wydarzenia. 1 sierpnia, podobnie jak skauci na całym świecie, będą odnawiać przyrzeczenia harcerskie.
  - My najprawdopodobniej spotkamy się na polu biwakowym na osiedlu Smoczka - mówi zastępca komendanta Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Mielcu Przemysław Cynkier.

  W tym roku ruch skatowy obchodzi swoje stulecie istnienia. Najważniejszym momentem będzie uroczyste odnowienie przyrzeczeń harcerskich. Na całym świecie skauci dokonają tego w środę 1 sierpnia. W Polsce harcerze zbiorą się tego dnia o godzinie 8 i będą przypominać sobie jakie ideały i cele wiążą się z harcerstwem. Mieleccy harcerze wstępnie wybrali na miejsce spotkania biwak na osiedlu Smoczka.
  - Chodzi w tym odnowieniu o uświadomienie sobie, dlaczego zostaliśmy harcerzami i że na nowo chcemy potwierdzić nasze przywiązanie do harcerskich zasad - podkreśla Przemysław Cynkier.

  Mówi, że misja Związku Harcerstwa Polskiego to przede wszystkim wychowanie młodego człowieka. W harcerskich przykazaniach jest mowa o patriotyzmie, ochronie środowiska, że na harcerzu można polegać, jak na Zawiszy, że harcerz jest zawsze pogodny, karny, nie pali papierosów i nie pije alkoholu.

  W powiecie mieleckim jest 400 harcerzy. Ich 80-osobowa reprezentacja, największa na Podkarpaciu, pojedzie 10 sierpnia do Kielc na Światowy Zlot Harcerstwa organizowany także z okazji stulecia skautingu. Skauting narodził się na angielskiej wyspie Brownsea. Zapoczątkował go generał Robert Baden-Powell.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo