Mielec > Uczczą pamięć zabitych w Podborzu

  Mielec > Uczczą pamięć zabitych w Podborzu

  Agata DZIEKAN

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Niemiecka żandarmeria spaliła remizę strażacką i 23 gospodarstwa we wsi Podborze w kwietniu 1943 roku w odwecie za ukrywanie ludności żydowskiej. Mieszkańcy miejscowości w niedzielę odsłaniają obelisk upamiętniający wojenną tragedię.

  Odsłonięcie obelisku w wiosce powiatu mieleckiego, które rozpocznie się o godzinie 16, będzie miało bardzo uroczystą oprawę. Zjawią się dostojni goście. Do Podborza przyjedzie ambasador Izraela w Polsce Dawid Peleg. U podnóży pomnika modlitwę za zmarłych poprowadzą ksiądz z miejscowej parafii i rabin. Później przedstawienie ukazujące polsko-żydowskie relacje przed wojną i późniejszy tragizm zagłady pokażą gimnazjaliści ze szkoły w Radomyślu Wielkim

  Historyczne przedsięwzięcie w Podborzu uzyskało dofinansowanie z Fundacji Batorego.
  O dotację postarało się miejscowe Stowarzyszenie Nasza Gmina, które przygotowało projekt pod tytułem "Bez grzechu zaniechania - w hołdzie mieszkańcom Podborza ratującym życie Żydom". Fundacja przyznała pieniądze w ramach "Programu dla tolerancji".

  Niedzielne uroczystości poprzedzi naukowe spotkanie w gimnazjum w Radomyślu Wielkim. W sobotę o godzinie 17 rozpocznie się w szkole panel dyskusyjny, w którym wezmą udział pracownicy naukowi z Instytutu Historii Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Od kilku dni w radomyskiej szkole można też oglądać wystawę "Żydzi w Polsce. Swoi czy obcy?" Ekspozycja jest dobrą okazją do poznania historii i kultury żydowskiej. Została przygotowana przez krakowskie Centrum Polsko-Żydowskie przy udziale Fundacji Dom Anny Frank z Amsterdamu i holenderskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo