Tarnobrzeg > Nie chce płacić za nielegalnie wycięte drzewa

  Tarnobrzeg > Nie chce płacić za nielegalnie wycięte drzewa

  Wioletta Wojtkowiak

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Do dzisiaj tarnobrzeski magistrat nie wyegzekwował 730 tysięcy złotych kary, jaką wymierzył włoskiemu przedsiębiorcy za nielegalną wycinkę drzew przy ulicy Mickiewicza. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie.
  Przypomnijmy. W lutym tego roku urzędnicy z wydziału środowiska urzędu miasta dowiedli, że nabywca dawnej siedziby dyrekcji szpitala nie miał zezwolenia prezydenta miasta na wycięcie trzech lip drobnolistnych, trzech świerków i robini białej. Kara pieniężna, jaką wymierzyli była rekordowa. Przekroczyła 730 tysięcy złotych.

  - To nie jest kwota wzięta z sufitu, dokładnie precyzują ją przepisy ustawy i rozporządzenie ministra środowiska.
  Opłata za nielegalne wycięcie drzewa zależy od gatunku i obwodu pnia, czyli wieku. W tym przypadku kara została podwyższona o 50 procent, bo właściciel usunął z ziemi korzenie i pozbył się kłód - uzasadniał Paweł Antończyk z tarnobrzeskiego magistratu.

  Jednak Lucio Ceci odwołał się od wymierzonej mu wysokiej kary. Kiedy wyłożył swoje racje Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję administracyjną i zalecilo ponowne rozpatrzenie sprawy przez organ pierwszej instancji, czyli tarnobrzeski magistrat.

  - Kolegium zakwestionowało nasze wyliczenia. Uznało, że powinniśmy powołać biegłego w dziedzinie dendrologii, który potwierdzi gatunek wyciętych drzew i obwód pni. Nie uznaliśmy tego za celowe - przyznaje Iwona Łącz z wydziału środowiska.
  Magistrat nie zgadza się z decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Skargę na rozstrzygnięcie sprawy prezydent miasta złożył w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Rzeszowie.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo