Wybory > Sprawdź, jak zagłosować, aby głos był ważny

  Wybory > Sprawdź, jak zagłosować, aby głos był ważny

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  W niedzielę, 21 października, w województwie świętokrzyskim wybieramy 16 posłów i trzech senatorów.

  W niedzielę lokale wyborcze czynne będą od godziny 6 do 20. Idąc do lokalu wyborczego należy pamiętać o zabraniu z sobą dokumentu ze zdjęciem stwierdzającego tożsamość, może być to na przykład dowód osobisty lub paszport.

  Po okazaniu dokumentu członkowie komisji wyborczej wydadzą nam dwie karty do głosowania, jedną do Sejmu, drugą do Senatu. Na obu kartach do głosowania muszą być dwie pieczątki. Jedna okręgowej komisji wyborczej, druga komisji obwodowej.

  Wybory do Sejmu

  Karta wyborcza do Sejmu koloru białego będzie dużych rozmiarów (format B2). Na niej wydrukowane są listy wyborcze ośmiu komitetów startujących w wyborach.
  Głosujemy poprzez postawienie znaku "X" w kratce z lewej strony nazwiska kandydata znajdującego się na jednej liście. Postawienie znaku "X" na więcej niż jednej liście powoduje nieważność głosu. Głos jest nieważny także wówczas, gdy znaku "X" nie postawimy w ogóle.

  Wybory do Senatu

  Oprócz karty wyborczej do Sejmu otrzymamy też kartę wyborczą do Senatu. Będzie ona mała (format A4) w kolorze żółtym. Nazwiska kandydatów do Senatu umieszczone będą w porządku alfabetycznym. Będzie ich 11.
  Nieważność głosu powoduje postawienie znaku "X" w kratce obok nazwisk więcej niż trzech kandydatów lub nie postawienie znaku "X" w ogóle.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo