Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Frekwencja wyższa niż dwa lata temu?

/WW/, /ZS/, /AD/
Pacjent z oddziału wewnętrznego przed wejściem do szpitalnego lokalu komisji wyborczej. Właśnie oddał głos.
Pacjent z oddziału wewnętrznego przed wejściem do szpitalnego lokalu komisji wyborczej. Właśnie oddał głos. A. Dziekan
37,96 procent wyniosła frekwencja wyborcza w okręgu Rzeszów-Tarnobrzeg do godziny 16.30. Głosowanie przebiega spokojnie.

Już rano była wyższa niż w wyborach dwa lata temu i lepsza od średniej krajowej. Najlepsza frekwencja po południu była w Rzeszowie. Do urn udało się 43,6 procent mieszkańców.

Policja nie odnotowała zakłócenia ciszy wyborczej. Także w lokalach wyborczych nie doszło do zakłóceń głosowania. Ciekawostką jest natomiast wystrój lokali. Najładniejszy jest w Spółdzielczym Domu Kultury, gdzie lokalem jest hol z wystawą prac plastycznych.

Głosują Dominikanie w Tarnobrzegu

Kilka minut po 12 w obwodowej komisji wyborczej przy ulicy Jachowicza w Tarnobrzegu głosował przeor tarnobrzeskich dominikanów, ojciec Paweł Barszczewski. - Głosują wszyscy bracia. Ojciec Norbert pojechał specjalnie do rodzinnej Łodzi, bo nie zdążył już dopisać się do spisu wyborców w Tarnobrzegu - mówi przeor. Ojcowie głosują pojedynczo, po mszach świętych.

Mieszkańcy miasta głosują w 32 obwodowych komisjach wyborczych. Uprawnionych do głosowania jest 39 196 mieszkańców.

Mimo, że głosować będzie można do godziny 20, cisza wyborcza potrwa do 20.20. Taka decyzja spowodowana jest opóźnieniem w otwarciu lokalu wyborczego w Pile. Cisza wyborcza w całym kraju została przedłużona o 20 minut. W jednym z lokali wyborczych w Pile podczas lakowania urny wyborczej uszkodzona została pieczęć, którą stempluje się karty do głosowania. Trzeba było poczekać na dostarczenie nowej pieczątki. Do opóźnienia doszło również w Płocku. Tam zaciął się zamek w szafie pancernej, w której przechowywano dokumenty wyborcze.

Bez tłumów przy urnach w mieleckich lokalach

Najwięcej głosujących pojawiło się w mieleckich lokalach wyborczych po przedpołudniowych mszach w kościołach, ale mielczanie nie narzekali na tłok przy urnie. Sporo osób odłożyło swoje głosowanie na późne popołudnie.

Z pierwszych danych Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że do godziny 10.30 w powiecie mieleckiem zagłosowało 9911 osób, co stanowi 9,46 procenta wszystkich uprawnionych g do głosowania. Największa frekwencja była w gminie Padew Narodowa - 11,36 procenta, najmniejsza w gminie Czermin - 7,67 procenta.

W mieleckim szpitalu chorzy też głosują

W lokalu komisji wyborczej w mieleckim szpitalu co prawda bez tłumów, ale co chwile jakiś pacjent zagląda i pyta, czy może zagłosować. - Trochę z tym kłopotu, bo trzeba było postarać się o specjalne zaświadczenie, ale ja uważam, że trzeba oddać głos - tłumaczy Edward Kopacz z Przecławia.

Teresa Pietras, która leży na oddziale dermatologicznym, również postanowiła zejść na parter do lokalu wyborczego. - Inne pacjentki mówiły, że też zaraz przyjdą - informowała.

Jak głosować

Od godziny 6 głosujemy na kandydatów do Sejmu i Senatu. Ich nazwiska znajdują się na dwóch kartach do glosowania.
Na białej, większej karcie wydrukowano listy kandydatów do Sejmu z poszczególnych partii. W okręgu wyborczym Rzeszów - Tarnobrzeg zarejestrowało się siedem komitetów.

Karta w kolorze żółtym zawiera nazwiska kandydatów do Senatu w porządku alfabetycznym. W okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim wybieramy piętnastu posłów i trzech senatorów.

Na zdjęciu przeor tarnobrzeskich dominikanów, ojciec Paweł Barszczewski
(fot. W. Wojtkowiak)

Wybory do Sejmu

Karta wyborcza do Sejmu koloru białego będzie dużych rozmiarów (format B2). Na niej wydrukowane są listy wyborcze ośmiu komitetów startujących w wyborach.
Głosujemy poprzez postawienie znaku "X" w kratce z lewej strony nazwiska kandydata znajdującego się na jednej liście. Postawienie znaku "X" na więcej niż jednej liście powoduje nieważność głosu. Głos jest nieważny także wówczas, gdy znaku "X" nie postawimy w ogóle.

Wybory do Senatu

Oprócz karty wyborczej do Sejmu otrzymamy też kartę wyborczą do Senatu. Będzie ona mała (format A4) w kolorze żółtym. Nazwiska kandydatów do Senatu umieszczone będą w porządku alfabetycznym. Będzie ich 11.

Na karcie do głosowania można postawić maksymalnie trzy znaki "X" w kratkach z lewej strony nazwisk kandydatów. Można także postawić znak "X" przy dwóch nazwiskach, bądź tylko przy jednym. W każdym z tych przypadków głos jest ważny.

Nieważność głosu powoduje postawienie znaku "X" w kratce obok nazwisk więcej niż trzech kandydatów lub nie postawienie znaku "X" w ogóle.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie