Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola > Pomagają Osobom wykorzystanych przez III Rzeszę

/ZS/
Medale za zasługi dla Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych Przez III Rzeszę otrzymują (od prawej) Mieczysław Polek, Józef Krawiec i Eugeniusz Bis. Wręczają prezes zarządu terenowego Jan Rymarz i Zygmunt Brzeziński.
Medale za zasługi dla Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych Przez III Rzeszę otrzymują (od prawej) Mieczysław Polek, Józef Krawiec i Eugeniusz Bis. Wręczają prezes zarządu terenowego Jan Rymarz i Zygmunt Brzeziński. Z. Surowaniec
Oddział Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych Przez III Rzeszę w Stalowej Woli obchodzi dziś jubileusz dwudziestolecia. Na nadzwyczajnym posiedzeniu spotkali się z tej okazji delegaci zarządu terenowego.

Z Polski podczas wojny wywiezionych zostało około 3 mln osób do niewolniczej pracy. Kiedy pojawiła się okazja do otrzymania rekompensaty, mieszkańcy Stalowej Woli i okolic kierowali pisma do Bielska Białej, gdzie działała organizacja Ofiary Wojny. W 1987 roku w Stalowej Woli powstał zarząd Ofiar Wojny. Przewodniczącym został Jan Rymarz.

Organizacja w Stalowej Woli była pierwszą tego typu placówką w Polsce południowo-wschodniej. Po roku przekształciła się w Stowarzyszenie Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę Niemiecką, a potem w słowo represje zamieniono na poszkodowanych.

Olbrzymią pracę wykonało stowarzyszenie przy załatwianiu rekompensat dla poszkodowanych przez hitlerowski reżim. Do biura zgłosiło się 11,5 tys. byłych niewolników, osób pacyfikowanych, więzionych, młodocianych wykorzystanych do pracy. Zweryfikowano blisko 10,5 tys. osób, które mogły się ubiegać o wypłaty świadczeń z Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie