Tarnobrzeg > Lokalne podartki idą w górę

  Tarnobrzeg > Lokalne podartki idą w górę

  Wioletta WOJTKOWIAK

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Tarnobrzeska Rada Miasta uchwaliła stawki podatków i opłat lokalnych na 2008 rok Tylko za psa tarnobrzeżanie zapłacą tyle samo, co dziś. Od nowego roku idą w górę podatki od nieruchomości i samochodów.
  Minister finansów zlikwidował od stycznia psi podatek, pozostawiając gminom dowolność - mogą one wprowadzić opłatę za psa, ale nie muszą (przykładem Kraków).
  Radni zdecydowali się utrzymać 40-złotową opłatę, chociaż wpływy z niej nie są oszałamiające. Tarnobrzeg ściąga rocznie od właścicieli czworonogów około 18 tysięcy złotych.

  Radny Norbert Mastalerz proponował, by przynajmniej uzyskane kwoty przekazać na działalność Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt Ogród Świętego Franciszka, które stara się o utworzenie schroniska dla bezdomnych zwierzaków.

  - Możemy, o ile będzie to ujęte w uchwale budżetowej na przyszły rok. Na dziś w projekcie nie ma dotacji dla stowarzyszenia - odparł skarbnik Witold Kuś. - Ale jak się chce, można ogłosić konkurs na dotację - nie ustępował radny.

  Dyskusja nad podwyżkami podatków od nieruchomości nie była już tak emocjonująca jak przed rokiem, kiedy debiutujący radni walecznie dopominali się o lżejszą dolę przedsiębiorców, wykłócając się o każdy grosz. Teraz panował spokój, przerwany jedynie wystąpieniem radnego Mastalerza.
  Denerwował się on na sztampowe powielanie uzasadnień w uchwałach, że proponowane przez prezydenta stawki podatków na 2008 rok są niższe od maksymalnych określonych przez ministra finansów...

  - Mieszkańcy powinni być dumni, że rada podniosła podatki tylko trochę - ironizował. Wytykał, że kolejny raz zabrakło w uchwale racjonalnego (skalkulowanego) uzasadnienia dla kolejnej podwyżki podatków. - Słyszymy, że kondycja miasta jest dobra, więc po co uderzać po kieszeni mieszkańców?

  Dodajmy, że na ubiegłorocznej podatkowej sesji radni obiecywali, że w tym roku pokuszą się o dokładną analizę skutków uchwalonych podwyżek zarówno dla budżetu miasta, jak i dla tych, których podwyżka dotknęła. W czwartek nowe, wyższe stawki przegłosowali prawie bez słowa.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo