Region > Szansa dla zapomnianego szlaku kolejowego

  Region > Szansa dla zapomnianego szlaku kolejowego

  /PISZ/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Wiemy kto zrobi studium wykonalności dla budowa szlaku kolejowego Warszawa - Rzeszów przez Kolbuszową na odcinku Skarżysko - Kamienna - Sandomierz - Ocice - Rzeszów.
  Jako jedyne kryterium przy wyborze oferty postawiono najniższą cenę, którą zaoferowało Centralne Biuro Projektowo - Badawcze Budownictwa Kolejowego Kolprojekt, warszawska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

  Kolprojekt jest firmą z ponad 50-letnim doświadczeniem, kilka z ważniejszych projektów budowlanych wykonanych przez nią w ostatnich latach to: Linia Hutniczo-Siarkowa biegnąca przez nasz region, przystosowanie geometrii toru Centralnej Magistrali Kolejowej tak by pociągi mogły po niej jeździć z prędkością 250 kilometrów na godzinę, koncepcja północnego odcinka Centralnej Magistrali Kolejowej Warszawa-Gdańsk, a ostatnio modernizacja odcinka Mińsk-Siedlce.
  W studium wykonalności mają zawierać się analizy ekonomiczne, wykaz elementów infrastruktury i warunki oszacowania jej zasobów, prognoza ruchu pasażerskiego i towarowego, oferta przewozowa oraz koncepcyjny harmonogram eksploatacji, opcje budowy, harmonogramy oraz przygotowanie wniosków o dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej, przygotowanie dokumentacji przetargowej dla umów typu projektuj i buduj.

  Przypomnijmy, że od roku po szlaku z Tarnobrzega przez Sandomierz do Ostrowca Świętokrzyskiego nie kursują pociągi pasażerskie.
  Także w nowym rozkładzie jazdy, nie ma ani jednego pociągu, którym można by było z naszego regionu dojechać do województwa świętokrzyskiego. Linia kolejowa Rzeszów - Kolbuszowa - Nowa Dęba - Tarnobrzeg - Sandomierz - Ostrowiec Świętokrzyski - Starachowice - Skarżysko-Kamienna - Radom - Warszawa, ma być tak zwaną linia ekspresową, która skróci czas podroży z Rzeszów do Warszawy o ponad 1,5 godziny. Ma być gotowa najpóźniej w 2011 roku, a więc rok przed Euro 2012. Tym szlakiem kibice nie tylko z naszego kraju mają dojeżdżać na Ukrainę, która wspólnie z Polską organizować będzie finały piłkarskich mistrzostw Europy. Obecnie ze stolicy Podkarpacia do stolicy Polski pociągi jadą drogą okrężną przez Kraków.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo