Wygodnie i zdrowo przy biurku

  Wygodnie i zdrowo przy biurku

  Robert Felczak

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Większość osób pracujących przy komputerze nie zdaje sobie sprawy jak bardzo obciąża swój kręgosłup i mięśnie pleców.

  Większość osób pracujących przy komputerze nie zdaje sobie sprawy jak bardzo obciąża swój kręgosłup i mięśnie pleców. ©Archiwum

  Radzimy, w jaki sposób odpowiednio przygotować komputerowe stanowisko pracy.
  Większość osób pracujących przy komputerze nie zdaje sobie sprawy jak bardzo obciąża swój kręgosłup i mięśnie pleców.

  Większość osób pracujących przy komputerze nie zdaje sobie sprawy jak bardzo obciąża swój kręgosłup i mięśnie pleców. ©Archiwum

  Wykonywana w pozycji siedzącej praca umysłowa może stać się bardzo uciążliwa dla organizmu, a nawet niebezpieczna dla zdrowia. Dlatego warto znać zasady bezpieczeństwa i ergonomii.

  Większość osób pracujących przy komputerze nie zdaje sobie sprawy jak bardzo obciąża swój kręgosłup i mięśnie pleców. Tego typu praca powoduje również problemy z oczami, dłońmi, ramionami i nogami, a często skutkuje nawet zmęczeniem i bólami głowy. Problemom tego typu na szczęście można skutecznie zapobiegać. Jak? Wystarczy odpowiednio zaprojektować stanowisko pracy, dzięki czemu zdecydowanie poprawi się komfort pracy.

  BIUROWE KONTUZJE

  Najczęstszymi przyczynami powstawania urazów są zginanie i opieranie nadgarstka o powierzchnię, ciągły kontakt łokci z blatem, powtarzający się ruch (na przykład pisanie na klawiaturze), ciągły ruch ręką i ramieniem przy pracy myszką, sięganie po dokumenty znajdujące się powyżej ramion oraz nieprawidłowa postawa w trakcie pracy, wynikająca chociażby z nieodpowiedniej wysokości siedzenia i blatu. Z kolei niewłaściwe oświetlenie bądź też złej jakości monitor może powodować rozmywanie, podwójne widzenie czy też łzawienie oczu.

  Mimo że dolegliwości te wydają się błahe, w istocie okazują się cichą bombą. Pracując przy komputerze zmuszeni jesteśmy bowiem pozostawać przez długi czas w określonej pozycji, wykonywać dokładne ruchy o dużej powtarzalności. I dlatego zginanie i opieranie nadgarstka o powierzchnię prowadzi do poważnych stanów zwyrodnieniowych stawów, a długotrwałe usztywnienie mięśni do skrzywienia kręgosłupa. A powstałe w taki sposób urazy są bardzo trudne, a w niektórych przypadkach nawet niemożliwe do wyleczenia.

  Ponadto praca przy komputerze pociąga za sobą duże obciążenia psychiczne. Chociażby dlatego, że często jest to praca jednostajna i monotonna. A powtarzanie tych samych czynności powoduje znużenie i apatię.

  O TO TRZEBA ZADBAĆ

  Najważniejszą kwestią jest więc odpowiednia organizacja miejsca pracy (patrz infografika), dobrej klasy sprzęt i wyposażenie oraz świadomość, że co pewien czas trzeba chociażby przez chwilę odpocząć od komputera.

  Tak więc blat biurka powinien być na odpowiedniej wysokości, krzesło musi mieć regulację oparcia na odcinku lędźwiowym kręgosłupa, przestrzeń na nogi powinna pozwolić na płaskie ułożenie stóp na podłodze, a oświetlenie powinno mieć odpowiednie natężenie i białą barwę.

  A sprzęt? Najzdrowszy dla oczu jest płaski monitor LCD, który w przeciwieństwie do tradycyjnych monitorów nie emituje szkodliwego promieniowania. Klawiatura powinna być dobrze wyprofilowana, najlepiej z żelową podstawką pod nadgarstki. Dodatkowo warto korzystać z różnego rodzaju udogodnień, na przykład podstawek na notatki czy też uchwytu na dokumenty.

  Ponadto ważne są przerwy w pracy. Co pewien czas warto robić przerwy na ćwiczenia rozluźniające mięśnie.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo