Mielec > Pomoc dla Polaków na Kresach

  Mielec > Pomoc dla Polaków na Kresach

  ada

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Kampania "Świąteczna Paczka" powstała z myślą o Polakach żyjących na Kresach dawnej Rzeczypospolitej. Ma ich integrować z krajem oraz przypominać ojczystą kulturę i historię. Finał akcji nastąpił 14-16 grudnia.
  "Świąteczną paczkę" organizują: Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Wspólnota Polska i Telewizja Polonia. - Setki harcerek i harcerzy ZHR z całej Polski zawiozły do wspólnot Polonii na Wschodzie tysiące paczek żywnościowych oraz świąteczne życzenia - opowiada Marek Zalotyński z ZHR. - Wśród harcerzy było blisko 40 podkarpackich z ZHR.

  Zebrane w społecznych zbiórkach produkty żywnościowe zawieziono do polskiej parafii w Kołomyi. Stamtąd odebrali je cierpiący niedostatek Polacy.
  Ośmiu młodych mielczan za własne pieniądze zawiozło do Kołomyi dary zebrane głównie od parafian Św. Mateusza. Dawid i Piotr, harcerze Mieleckiej "Czternastki", podkreślają, że wyprawa była ogromnym przeżyciem. - Szczególnie sobotnia wieczorna Msza Święta z Polonią - zaznaczają. - Ważna była także wędrówka po Przełęczy Tatarskiej, na której we wrześniu 1939 roku żołnierze Polscy żegnali się z Ojczyzną, udając się na emigrację - dodają. Uderzyło ich otwarcie tamtejszych Polaków i fakt, że charakterystyczna śpiewna mowa została zachowana przez pokolenia.

  Harcerze odwiedzili również m.in. Nadwórną, w której ostatnie lata kapłańskiej posługi wypełniał urodzony w 1895 r. w Rzochowie ks. Józef Smaczniak. Harcerze w drodze powrotnej odwiedzili także kilka innych miejsc związanych z historią Polski - Stanisławów, Jaremcze i Przełecz Tatarską.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo