Sandomierz > Sandomierskie Collegium Gostomianum ma swój tom...

  Sandomierz > Sandomierskie Collegium Gostomianum ma swój tom poezji

  GOP

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Wyjątkowym wydawnictwem może pochwalić się sandomierskie Collegium Gostomianum. To zbiór wierszy - pokłosie Parnasu Szkolnego.
  Pierwszy Almanach Młodych Poetów Collegium Gostominu zawiera część twórczości, która była prezentowana od pierwszej edycji Parnasu, 13 lutego 2003 roku do 2007 roku. To kilkadziesiąt utworów napisanych przez utalentowaną młodzież.

  "Znajdziemy w nich świadectwo poszukiwań duchowych i intelektualnych, świadectwo dramatów życiowych i doświadczenie szczęścia. W większości jest to twórczość wskazująca na nieprzeciętną wyobraźnię autorów, ich wyczulenie na słowo i wielką wrażliwość moralną, co wyraża się niezgodą na świat pełen zła i niegodziwości" - napisała we wstępie Danuta Paszkowska, polonistka w Collegium Gostomianum.

  Każda edycja Parnasu Szkolnego to wydarzenie w życiu sandomierskiego liceum.
  Podczas spotkań prezentowana jest również proza, taniec, śpiew, malarstwo i rzeźba. W ostatniej części zeszytu, w post scriptum zamieszczone są nazwiska wszystkich uczestników kolejnych edycji imprezy.

  - Parnas to przede wszystkim chwilowa możliwość poczucia się człowiekiem sztuki. Szansa na pokazanie tego artystycznego fragmentu duszy i przy okazji bycia docenionym. To swego rodzaju próba odwagi, której bez wątpienia potrzeba do upublicznienia naszej twórczości. Przez moment nie ma uczniów liceum, nie ma humanistów ani umysłów ścisłych. Wszyscy jesteśmy artystami - mówi Anna Pfeiffer, uczestniczka Parnasu.

  Almanach wydało Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu. - Jesteśmy jedną z nielicznych szkół w Polsce, które mogą się pochwalić takim wydawnictwem - cieszy się Krzysztof Zieliński, dyrektor Collegium Gostomianum.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo