Stalowa Wola > Obywatelska aktywizacja w szkołach

  Stalowa Wola > Obywatelska aktywizacja w szkołach

  ebnis

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Nauczyciele, opiekunowie samorządów uczniowskich z 12 stalowowolskich szkół przeszli w ostatni piątek specjalne szkolenie.
  Pomysłodawcą szkoleń nie tylko nauczycieli, ale także uczniów jest Halina Wołos, naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia w Urzędzie Miasta w Stalowej Woli. Jak mówi jej intencją jest uaktywnienie uczniów i konkretne wsparcie nauczycieli, którzy opiekują się samorządami.

  Cały program szkoleń polegał na spotkaniu w pierwszej kolejności z uczniami działającymi aktywnie w samorządach. Teraz przyszła kolej na nauczycieli. W planach jest jeszcze spotkanie z radami rodziców.
  - Młodzież w szkołach jest coraz bardziej aktywna, prężnie działa i jest chętna do pracy. Uczniowie mają tak wiele pomysłów, że nauczyciele mogą po prostu nie wiedzieć jak wcielać w życie ich inicjatywy - wyjaśnia naczelnik Wołos.

  - Myślę między innymi o pomysłach zbiórek pieniężnych na pomoc w leczeniu chorych kolegów, czy koleżanek, chęć organizowania imprez. W każdej tego typu inicjatywie potrzebna jest pomoc opiekuna, który odpowiednio pokieruje akcją młodzieży - dodaje.

  Szkolenie polegało na przekazaniu tej praktycznej wiedzy, która pomoże opiekunom współorganizować akcje uczniowskie i aktywizować dzieci i młodzież.
  - Na pewno dało też ono szansę na wymianę doświadczeń opiekunów ze szkół i możliwość nawiązania współpracy. Wiem, że jest wspólna chęć realizowania pewnych pomysłów w szerszym, nie tylko szkolnym, ale lokalnym gronie - mówi Małgorzata Jarocka-Reczek, pedagog szkolny w Szkole Podstawowej numer 1.

  - Praca z samorządem jest po prostu nowocześniejszą formą nauczania wielu zachowań i postaw. Nasi uczniowie zamiast zdobywania teoretycznej wiedzy, uczą się przez własne działanie, zdobywają umiejętności i kompetencje. Działając w samorządzie mogą uczyć się tego, co na pewno im się w życiu przyda - współpracy w zespole, zdobywania środków na realizację swoich zamierzeń i funkcjonowania w społeczeństwie obywatelskim - wyjaśnia Wołos.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo