Podwyżki dla emerytów

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Od 1 marca zostaną podniesione świadczenia emerytów i rencistów. Dla prawie 10 milionów osób będzie to pierwsza podwyżka od dwóch lat.
  Najniższe świadczenia emerytalne wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynoszą obecnie 598 złotych brutto, czyli około 470 złotych „na rękę”.

  Najniższe świadczenia emerytalne wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynoszą obecnie 598 złotych brutto, czyli około 470 złotych „na rękę”. Od marca emerytury i renty mają być wyższe o 6,5 procent. ©ZUS

  Dobra wiadomość dla emerytów: zmienia się sposób waloryzacji świadczeń. Podwyżki będą co roku, a nie wówczas, gdy inflacja przekroczy 5 procent. Oprócz tego wskaźnik waloryzacji, od którego zależy wysokość podwyżek, będzie uzależniony od realnego wzrostu płac.

  Ostatnia waloryzacja świadczeń z ZUS miała miejsce w 2006 roku, uwzględniała wzrost cen w 2005 roku. Marcowa podwyżka zostanie przeprowadzona według nowego mechanizmu. Pod uwagę będzie brany wzrost cen i płac w latach 2006-2007, według obecnych przewidywań wyniesie on 6,5 procent, ma zostać zatwierdzony dziś lub jutro. Jeśli tak się stanie średnia emerytura z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - wynosząca 1300 złotych - będzie od marca wyższa o prawie 85 złotych. Natomiast emeryci z minimalnymi świadczeniami - wynoszącymi niespełna 600 złotych - dostaną 38 złotych podwyżki.
  RÓŻNE WSKAŹNIKI

  Marcowa waloryzacja, ze względu na roczną przerwę w podwyżkach, nastąpi na podstawie dwóch różnych wskaźników. Ich wysokość zależy od daty przyznania prawa do świadczenia. Pierwszy (6,5 procent) będzie dotyczyć wszystkich świadczeń przyznanych przed 1 marca 2007 roku, obejmie zdecydowaną większość świadczeniobiorców.

  Drugi wskaźnik będzie natomiast dotyczył osób, którym świadczenia przyznano w okresie od 1 marca 2007 roku do 29 lutego 2008 roku. W drugim przypadku wskaźnik waloryzacji uwzględni tylko wzrost cen i płac za 2006 rok przez co będzie niższy, prawdopodobnie wyniesie 4,2 proc. Świadczenia emerytalno-rentowe przyznane w ciągu ostatniego roku wzrosną więc nie o 6,5 procent, ale o 4,2 procent.

  WYŻSZE DODATKI

  Waloryzacja emerytur i rent przesądza również o podwyżce innych świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od marca wzrosną więc kwoty rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rent rodzinnych, a także "wypadkowych". Wyższe będą dodatki: pielęgnacyjny, za tajne nauczanie, kombatancki oraz dla sierot zupełnych.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo