Region > Atlas podziemia niepodległościowego wydał IPN

  Region > Atlas podziemia niepodległościowego wydał IPN

  /ra/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Instytut Pamięci narodowej wydał “Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944-1956". To książka zupełnie niespotykana na polskim rynku. Pracowali przy niej także naukowcy z naszego województwa.
  Atlas oprócz map, zawiera także wiele zdjęć, w tym większość publikowana po raz pierwszy. - Praca jest unikalna zarówno ze względu na treści, jak i ilości informacji - mówi Małgorzata Waksmundzka-Szarek z rzeszowskiego Instytuty Pamięci Narodowej.

  Na pewno po raz pierwszy w ten sposób przedstawiono problematykę powojennej historii Armii Krajowej, Wolność i Niezawisłość i innych organizacji. Publikacja ma być szczególnie przydatna do nauczania w szkołach.

  Z map zamieszczonych w atlasie widać, jak zmieniała się struktura polskiego podziemia antykomunistycznego w kolejnych latach powojennych.
  Zawsze najsłabsze struktury były na ziemiach odzyskanych. Najwięcej oddziałów partyzanckich było na południu Polski, nawet na początku lat pięćdziesiątych. A w ostatnim okresie działacze wywodzący się z ówczesnego województwa rzeszowskiego (nieco większego niż obecne województwo podkarpackie), zajmowali większość stanowisk.
  - Przez wiele lat nie prowadzono badań naukowych nad dziejami polskiego podziemia antykomunistycznego - mówi droktor Grzegorz Wnuk, główny redaktor atlasu. - Sytuacja zmieniła się dopiero kilka lat temu, zwłaszcza gdy tematem zajęli się historycy z IPN-u - stwierdza Wnuk.

  Jednym z ważniejszych dowódców partyzanckich był oddział Józefa Zadzierskiego “Wołyniaka". Pojawia się w atlasie przy okazji swoich akcji zbrojnych. Rozbił bowiem kilka posterunków milicji, między innymi w Ulanowie i innych miejscowościach nad górnym Sanem.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo