Region > Powstaje Towarzystwo “Podkarpacka Zachęta"

  Region > Powstaje Towarzystwo “Podkarpacka Zachęta"

  ra

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  W sądzie czeka wniosek na zarejestrowanie stowarzyszenia promującego podkarpacką sztukę.
  Kilkanaście osób - przedsiębiorców, wykładowców akademickich, historyków sztuki zebrało się w Rzeszowie, by założyć organizację, której zadaniem będzie promocja podkarpackiej kultury i artystów związanych z regionem, a także stworzenie galerii sztuki współczesnej.

  Duchem całego przedsięwzięcia jest Jerzy Gancarz, właściciel galerii wybrany jednogłośnie na prezesa towarzystwa, które czeka na rejestrację.
  - Oprócz promowania dobrej sztuki, zamierzamy przede wszystkim stworzyć w Rzeszowie galerię sztuki współczesnej - zapewnia Jerzy Gancarz, właściciele rzeszowskiej galerii “z podwórza".

  Jak dotąd w naszym regionie brakowało pomysłu na stworzenie przeglądu sztuki współczesnej. Niewiele placówek (jednym z wyjątków jest Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, a także Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie) zajmuje się jej eksponowaniem. Głównie z powodu braku środków, ale przyczyną jest też niedowład organizacyjny. Nie można na przykład oglądać znajdującego się w rzeszowskim Teatrze imienia Wandy Siemaszkowej niezwykle cennego zbioru dzieł Józefa Szajny, pochodzącego z Rzeszowa słynnego rzeźbiarza i malarza oraz reżysera.

  Podobne organizacje istnieją już w prawie wszystkich województwach. Twórcy stowarzyszenia zapewniają, iż jest to oddolny, środowiskowy ruch na rzecz sztuki. W organizacji nie będzie artystów, co być może pozwoli uniknąć podejrzeń o stronniczość.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo