Klatka dla pupila

  Agata Pęk

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Jan Pruchnik, właściciel sklepu zoologicznego "Pruchnik” z Tarnobrzega, radzi zacząć hodowlę od papużek falistych.

  Jan Pruchnik, właściciel sklepu zoologicznego "Pruchnik” z Tarnobrzega, radzi zacząć hodowlę od papużek falistych. ©M. Radzimowski

  Radzimy jak zacząć hodowlę ptaków. Jak urządzić klatkę, jej wnętrze, jak dobrać najsympatyczniejsze gatunki.
  Jan Pruchnik, właściciel sklepu zoologicznego "Pruchnik” z Tarnobrzega, radzi zacząć hodowlę od papużek falistych.

  Jan Pruchnik, właściciel sklepu zoologicznego "Pruchnik” z Tarnobrzega, radzi zacząć hodowlę od papużek falistych. ©M. Radzimowski

  Hodowla ptaków może wciągnąć, ale wymaga dużego poświęcenia. Zanim zdecydujemy się na zakup zwierzęcia i urządzenie klatki, warto poznać kilka podstawowych zasad.

  Klatka dla ptaków powinna być pięć razy dłuższa niż długość zwierzęcia. Przy takich proporcjach na przykład papuga jest w stanie przelecieć minimalny dystans. Trzymanie jej w mniejszej klatce jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy ptak będzie codziennie wypuszczany na kilka godzin swobodnego lotu po pokoju.

  - Klatkę należy postawić w stabilnym miejscu. Nie można stawiać tam, gdzie są przeciągi lub gdzie świeci słońce i nie ma cienia - mówi Jan Pruchnik ze sklepu zoologicznego "Pruchnik" z Tarnobrzega.

  Klatkę już mamy. Co dalej? W dalszej kolejności trzeba się skupić na prętach, kształcie i spodzie klatki. Pręty powinny być poziome, a odległość pomiędzy nimi nie może przekraczać 1,5 centymetra. Najbardziej odpowiednia dla początkującego hodowcy będzie klatka o kształcie prostokąta.

  Większość klatek spotykanych obecnie w sprzedaży ma plastikowe dna z wysuwanymi szufladkami. Jest to konstrukcja pozwalająca na wygodne codzienne sprzątanie. Jednak przynajmniej raz w tygodniu należy umyć całe dno.


  Orientacyjny koszt urządzenia klatki.

  WYSTRÓJ WNĘTRZA

  Kupując klatkę należy też zwrócić uwagę na drzwiczki. Powinny mieć one odpowiednią wielkość, która umożliwiałaby wstawianie naczynek z pokarmem i wymianę żerdzi.

  Kiedy już dokonamy zakupu, należy przystąpić do kolejnej fazy, którą jest "wystrój wnętrza".

  Wewnątrz należy umieścić drążki, poidełko, a na dnie świeży piasek, naczynie z wodą do kąpieli oraz pojemnik z ziarnem.

  - Podstawę karmy ptaków stanowią ziarna pszenicy, owsa i słonecznika. Można podawać im też mlecze, natkę pietruszki, kawałki jabłka, gałązki wierzby i brzozy, i koniecznie musi być kostka wapienna - radzi nasz rozmówca.

  Sklepy zoologiczne mają też w swojej ofercie bogaty wybór zabawek dla ptaków. Możemy kupić lusterka, drabinki, plastikowe ptaszki, dzwonki. Należy pamiętać tylko, aby nie zagracić ptakom klatki.

  DOBÓR MIESZKAŃCÓW

  Początkujący hodowca powinien wybrać papużki faliste. To piękne egzotyczne ptaki, które potrafią nawet mówić. Są niezwykle inteligentne, rozróżniają kolory, odznaczają się świetnym wzrokiem i dobrą pamięcią. Odizolowane od swoich braci bywają osamotnione i szukają przyjaciela w człowieku, swoim opiekunie. Lubią obserwować codzienne czynności domowników, często nawołują ich do siebie lub naśladują wypowiedziane przez nich słowa i wydawane dźwięki.

  Przy łączeniu papug z innymi ptakami wskazane jest przez kilkanaście dni przechowywać je w oddzielnych klatkach, aby przez ten czas przyzwyczaiły się do siebie.

  Ponadto urządzając klatkę i dopasowując ptaki koniecznie należy zasięgnąć porad u specjalisty bądź też doświadczonego hodowcy. Bardzo łatwo bowiem o popełnienie błędów, które kończą się tragiczne dla ptaków.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo