Gorzyce > Jest nowa dzwonnica

  Gorzyce > Jest nowa dzwonnica

  /WW/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Krzyż przygotowywany do uniesienia w górę.

  Krzyż przygotowywany do uniesienia w górę. ©P. Kiełbasa

  Krzyż przygotowywany do uniesienia w górę.

  Krzyż przygotowywany do uniesienia w górę. ©P. Kiełbasa

  Mieszkańcy zadzierali wysoko głowy, gdy na wieżę kościoła parafialnego świętego Franciszka Salezego i świętego Andrzeja Boboli wciągano nowy krzyż i dzwony.

  - Dźwig uniósł dzwony, jak piórko. Najtrudniej było umieścić kopułę z krzyżem. Niecodzienny widok, więc było na co popatrzeć - mówi proboszcz parafii prałat Władysław Drewniak.

  Montaż tych elementów był niezwykłym i ważnym wydarzeniem dla parafian.
  Rozbudowywany kościół doczekał się wreszcie nowej wieży, która została dzwonnicą. Przeniesiono do niej cztery dzwony ufundowane przez wiernych i szczodrych ludzi w 1989 roku. Pierwszy największy waży 1320 kilogramów, drugi 760 kg, trzeci 360 kg, a czwarty 270 kg.

  Szczyt dzwonnicy zwieńczyła kopuła z krzyżem i kulą. Niełatwego dzieła wykonania krzyża i kuli podjął się Wiesław Grochola, artysta kowal z Gorzyc. Wierni czekali na to dwa lata.

  Krzyż o wysokości 4,8 metra i rozpiętości ramion 2,2 metra został jest ze stali nierdzewnej. Kula u jego podstawy ma średnicę 2,75 metra. Całość jest tak skonstruowana, żeby w razie potrzeby, na przykład przy pracach konserwacyjnych krzyż wsuwał się do kuli.

  - Starą dzwonnicę zamierzamy przekształcić na kaplicę Jana Pawła II - informuje prałat.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo