Stalowa Wola > W szpitalu budowana jest komora hiperbaryczna

  Stalowa Wola > W szpitalu budowana jest komora hiperbaryczna

  jam

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie


  W Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli montowana jest komora hiperbaryczna. To absolutna nowość medyczna w naszej części Polski, która ratuje życie i przyspiesza leczenie.

  Leczenie w komorze polega na podawaniu czystego tlenu o podwyższonym ciśnieniu. Zwykle jest to ciśnienie dwóch atmosfer, a długość przebywania w komorze zależna jest od rodzaju choroby. Tlenoterapia jest zbawienna dla osób zatrutych tlenkiem węgla. Wielu zaczadzonym taka komora uratowała życie. Ponadto leczy się w niej choroby dekompresyjne nurków i oparzenia. Tlenoterapia przyspiesza też gojenie ran.

  Komora zostanie uruchomiona za kilka miesięcy. W publicznym szpitalu montuje ją prywatny przedsiębiorca. Jej właściciel podpisze umowę na świadczenie usług z Narodowym Funduszem Zdrowia i będzie na tym zarabiał. Jaki jest więc interes szpitala?

  - Komora podniesie rangę szpitala - mówi Antoni Bochnak, zastępca dyrektora. - W niektórych przypadkach poważnie ona skróci pobyt pacjenta w szpitalu. W innych, uratuje pacjentowi życie.

  Seans w "szklanej kuli", jak niektórzy nazywają komorę hiperbaryczną, jest szczególnie wskazany dla osób po amputacjach kończyn, bowiem bardzo szybko goją się w niej rany. W Polsce są tylko cztery komory: w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni i Siemianowicach Śląskich. Stalowowolska będzie piąta w kraju i pierwszą w południowo-wschodniej Polsce.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo