Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola > W szpitalu budowana jest komora hiperbaryczna

jam

W Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli montowana jest komora hiperbaryczna. To absolutna nowość medyczna w naszej części Polski, która ratuje życie i przyspiesza leczenie.

Leczenie w komorze polega na podawaniu czystego tlenu o podwyższonym ciśnieniu. Zwykle jest to ciśnienie dwóch atmosfer, a długość przebywania w komorze zależna jest od rodzaju choroby. Tlenoterapia jest zbawienna dla osób zatrutych tlenkiem węgla. Wielu zaczadzonym taka komora uratowała życie. Ponadto leczy się w niej choroby dekompresyjne nurków i oparzenia. Tlenoterapia przyspiesza też gojenie ran.

Komora zostanie uruchomiona za kilka miesięcy. W publicznym szpitalu montuje ją prywatny przedsiębiorca. Jej właściciel podpisze umowę na świadczenie usług z Narodowym Funduszem Zdrowia i będzie na tym zarabiał. Jaki jest więc interes szpitala?

- Komora podniesie rangę szpitala - mówi Antoni Bochnak, zastępca dyrektora. - W niektórych przypadkach poważnie ona skróci pobyt pacjenta w szpitalu. W innych, uratuje pacjentowi życie.

Seans w "szklanej kuli", jak niektórzy nazywają komorę hiperbaryczną, jest szczególnie wskazany dla osób po amputacjach kończyn, bowiem bardzo szybko goją się w niej rany. W Polsce są tylko cztery komory: w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni i Siemianowicach Śląskich. Stalowowolska będzie piąta w kraju i pierwszą w południowo-wschodniej Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie