Region > Ruszyły unijne pieniądze dla samorządów

  Region > Ruszyły unijne pieniądze dla samorządów

  /ra/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  W poniedziałek Urząd Marszałkowski ogłosił pierwsze konkursy na unijne pieniądze na drogi i wodociągi w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Samorządy od dawna przygotowywały się do tego.

  Dzięki RPO ma do 2013 roku nasz region ma otrzymać 1,136 mld euro unijnych pieniędzy. Pierwsza transza - w sumie 425 mln zł - jest już dostępna.
  - Uruchomione wczoraj konkursy na projekty w ramach RPO adresujemy przede wszystkim do samorządów - mówi marszałek województwa podkarpackiego Zygmunt Cholewiński. - Unijne wsparcie pozwoli im poprawić stan dróg gminnych i powiatowych, wodociągów i infrastruktury przeciwpowodziowej. To oczywiście podniesie standard życia mieszkańców całego województwa.

  Samorządy gotowe

  Wnioski można składać do końca maja, ale większość samorządów ma jest już do nich przygotowana. Bowiem teoretycznie wnioski można byłoby składać od początku 2007 roku.

  - Mamy w planie złożenie kilku wniosków - zapewnia Stanisława Bęben, dyrektor Wydziału Pozyskiwania Funduszy Urzędu Miasta Rzeszowa. - Dwa będą dotyczyć dróg, a dwa zabezpieczenia przeciwpowodziowego. Ponadto podległe władzom miasta Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie będzie starać się o pieniądze na system wodociągowy we wschodniej części miasta.

  W Urzędzie Marszałkowskim szacują, iż w ciągu najbliższych lat 300 km dróg gminnych i powiatowych, ma być wyremontowanych, a kilkadziesiąt nowych ma powstać. Modernizowane będą m.in. wały przeciwpowodziowe, powstaną nowe zbiorniki retencyjne, poldery itd. A pierwsze pieniądze mają wpłynąć na konta najwcześniej za kilka miesięcy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo