Mielec > Razem z innymi najlepiej rozwiniętymi miastami w...

  Mielec > Razem z innymi najlepiej rozwiniętymi miastami w Polsce walczymy o godło "Teraz Polska"

  Klaudia Tajs

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie


  - Nasze miasto ciężkie chwile ma już za sobą, teraz zaczynamy odzyskiwać miejsce w kraju - mówi Janusz Chodorowski, prezydent Mielca. Gmina miejska Mielec, jako jedyna z Podkarpacia zakwalifikowała się do finału tegorocznej edycji konkursu "Teraz Polska".

  W konkursie Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska" uczestniczyło jak dotąd ponad cztery tysiące firm, reprezentujących niemal wszystkie branże polskiej gospodarki.
  Od ubiegłego roku ranking rozszerzono o gminy. Mielec do konkursu przystąpił po raz pierwszy. Do konkursu przystąpiły także dwie firmy z Mielca. Prezydent Janusz Chodorowski, przyznaje, że jak na pierwszy raz, już samo zakwalifikowanie się do ścisłego finału, jest olbrzymim wyróżnieniem. - Starając się o tak prestiżową nagrodę, nie musimy od razu jej otrzymać - zaznacza Janusz Chodorowski. - Dla nas ogromnym sukcesem jest zakwalifikowanie się do ścisłej czołówki, obok Gdańska czy innych wielkich aglomeracji.


  Zdaniem Janusza Chodorowskiego, zakwalifikowanie się do ścisłego finału, to następstwo zmian restrukturyzacyjnych oraz kilkuletnia praca nad zmianą wizerunku miasta. Miasta, które na początku lat 90., uchodziło za jedną największych sypialni bezrobocia w południowo - wschodniej Polsce. - Zasadniczym gwoździem do trumny, który przybił Mielec, była utrata pracy przez 20 tysięcy ludzi - przypomina Janusz Chodorowski. - To osoby zatrudnione w przemyśle komunikacyjnym. Kiedy po roku 90 załamała się współpraca ze wschodem, padły porozumienia rządowe, a towar przestał być odbierany w tamtym kierunku. Rozpoczęła się degradacja przemysłu.

  Koncepcja odwrócenia upadającego przemysłu była realizowana przez kilka lat. Koniec zapieczętowała zmiana właściciela firmy lotniczej. - Dlatego firmy, które teraz działają ja na naszym terenie wyspecjalizowały się już w gospodarce rynkowej - dodaje prezydent Chodorowski. - Pracują one na światowych warunkach organizacyjnych i ekonomicznych. Tworzymy nowy park przemysłowy, Inkubator Nowych Technologii, pracujemy nad zmianą kierunku rozwoju lotniska.
  W czwartek, w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki odbyła się promocyjna wystawa miasta. Rozstrzygnięcie konkursu oraz przyznanie nagród zaplanowano na czerwiec.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo