Region > Ekogala od piątku

  Region > Ekogala od piątku

  ra

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie


  Po raz drugi do Rzeszowa przyjadą producenci żywności ekologicznej z całego kraju. 16-18 maja w Hali Podpromie organizowane są Międzynarodowe Targi Żywności Ekologicznej “Ekogala". Udział zapowiedziało już ponad 70 wystawców.

  To, że targi ekologiczne organizowane są właśnie w województwie podkarpackim nie powinno dziwić. Region przoduje w liczbie gospodarstw ekologicznych, tzn. posiadających certyfikat. Jest ich już ponad 1500. Pozwala na to struktura upraw (dużo małych gospodarstw rolnych), a także czyste środowisko.
  - Nasze województwo może się chwalić rolnictwem ekologicznym - uważa Stanisław Bajda, członek zarządu województwa podkarpackiego.

  Najwięcej rolników ekologicznych jest w powiatach przeworskim, jarosławskim, przemyskim i strzyżowskim.
  - Widzę szansę w rolnictwie ekologicznym - mówi Jarosław Śliwiński, rolnik z Mirocina w powiecie jarosławskim, uprawiający m.in. porzeczki.
  Najmniej jest zaś w powiatach niżańskim, tarnobrzeskim czy stalowowolskim. Bariera jest słaba jakość tamtejszych gleb. Nawet rolnictwo intensywne potrzebuje tam dużej ilości nawozów mineralnych.

  W dalszym ciągu województwo podkarpackie to bardziej producent niż rynek zbytu dla rolnictwa ekologicznego. Wiele wyrobów eksportowanych jest do Niemiec. Ale funkcjonują sklepy z taką żywnością, a ekologiczne stoiska pojawiają się w rzeszowskich hipermarketach. Cześć produkcji sprzedawana jest przez Internet. Żywność ekologiczna jest droższa inna, więc nie każdy może sobie na nią pozwolić.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo