Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co grozi za niezłożenie PIT-u?

Agata Pęk
Termin składania zeznań podatkowych za 2007 rok minął 30 kwietnia.
Termin składania zeznań podatkowych za 2007 rok minął 30 kwietnia.
Osoby, które nie złożyły rocznego zeznania podatkowego w terminie, narażają się na sankcje karne.

Dodatkowo, gdy z zeznania wynika dopłata, powstanie zaległość, którą trzeba będzie zapłacić razem z odsetkami.

Czy można uniknąć kary?

Termin składania zeznań podatkowych za 2007 rok minął 30 kwietnia. Podatnicy mieli wiele możliwości, aby to zrobić. Wypełnione i podpisane zeznanie można było po prostu zanieść do urzędu skarbowego. Jeśli wizyta w urzędzie skarbowym z jakichś względów nie wchodziła w rachubę, PIT można było wysłać. Ponadto podatnicy mogli też przesyłać zeznania drogą elektroniczną. Osoby, które nie wywiązały się z tego obowiązku narażone są na kary, które mogą być bardzo dotkliwe.

- Podatnicy, którzy nie oddali zeznania w terminie, naruszyli ustawę karno-skarbową. Takie przewinienie może zakończyć się na kilkusetzłotowej karze. Najwyższy mandat nie może przekraczać 2252 złotych, czyli jest to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia - mówi Marek Skocki, naczelnik Urzędu Skarbowego z Tarnobrzega.
Mandat możemy przyjąć lub nie. Jeśli go nie przyjmiemy, sprawa trafi do sądu, a tu może nie być tak kolorowo. Najwyższa kara nałożona przez sąd może wynieść nawet 22.520 złotych, czyli jest to dwudziestokrotność minimalnego wynagrodzenia.

- Kary można jednak uniknąć. Nie podlega jej podatnik, który zawiadomił urząd skarbowy o niewpłaceniu podatku w terminie i ujawnił przyczyny takiego stanu rzeczy (złożył tzw. czynny żal) - mówi nasz rozmówca

Warunkiem skorzystania z "czynnego żalu" jest wpłata zaległego podatku wraz z odsetkami za zwłokę najpóźniej w terminie wyznaczonym przez urząd skarbowy. Jednak "czynny żal" będzie bezskuteczny, jeżeli zostanie złożony w czasie, gdy organ podatkowy miał już udokumentowaną wiadomość o popełnieniu czynu zabronionego.

Korekta deklaracji

W razie stwierdzenia, że deklaracja zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki bądź, że wypełniono ją niezgodnie z ustalonymi wymaganiami, urząd skarbowy może sam poprawić błąd, jeżeli zmiana tej korekty nie przekracza kwoty 1000 złotych w rozliczeniach.

Urząd skarbowy może się też zwrócić do podatnika o skorygowanie błędu i wyjaśnienie wątpliwości.

- Podkreślić należy, że złożenie korekty zeznania wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty i w całości zapłacenie należności publicznoprawnej nie powoduje sankcji karnych skarbowych - mówi Marek Skocki, naczelnik Urzędu Skarbowego z Tarnobrzega.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie