Nisko > Wybudują pomnik Chrystusa Króla

  Nisko > Wybudują pomnik Chrystusa Króla

  Sławomir Czwal

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Posąg Zbawiciela stanie w samym centrum Niska, nieopodal liceum tak zdecydowali miejscy rajcy

  Radni związani z Ligą Polskich Rodzin oraz Prawem i Sprawiedliwością opowiedzieli się za przekazaniem działki w centrum miasta na budowę pomnika Chrystusa Króla. Sporo emocji wzbudziła jego lokalizacja.

  Idea budowy pomnika Chrystusa Króla w centrum Niska pojawiła się ponad dwa lata temu. Na początek miał stanąć na pomniku poświęconym niegdyś żołnierzom radzieckim walczącym o wolność.
  Idea budowy upadła, ale nie na długo. Kilka tygodni temu kilku niżańskich radnych wniosło projekt uchwały o wyrażeniu zgody na budowę pomnika. Jako miejsce jej postawienia wskazali plac przy niżańskim liceum. Dyskusja na dobre rozgorzała na środowej sesji miejskiej w Nisku.

  KONTROWERSYJNA LOKALIZACJA

  Już na samym początku sesji radna Anna Stępień wraz z innymi "opozycyjnymi" radnymi apelowała do wnioskodawców o wycofanie uchwały.
  - Nie jesteśmy przeciwni budowie pomnika ale taka lokalizacja budzi wiele kontrowersji wśród społeczeństwa - argumentowała Anna Stępień, radna z Niska. - Niech to będzie przemyślane. Myślę, że ma to być miejsce spotkań i modlitwy, dlatego nie wyobrażam sobie tego pomnika w tym miejscu miasta.

  Radna zaproponowała wykreślenie z uchwały zapisu wskazującego miejsce budowy pomnika. Przeciw takim zmianom zaprotestował radca prawny, który wskazał, że uchwała musi określać miejsce lokalizacji. Ostatecznie radna wniosła o wycofanie uchwały.

  DZIEKAN ZA BUDOWĄ

  Za budową pomnika wypowiedział się ksiądz dziekan Marian Balicki, który odpowiadał na pytania radnych.
  - Wiadomo, że figury świętych stoją w różnych miejscach i w większości upamiętniają jakieś wydarzenia - mówi ksiądz dziekan Marian Balicki, proboszcz niżańskiej parafii Świętego Józefa. - Figura ma być przede wszystkim symbolem. Nie oznacza to, że będą się tam odbywały modlitwy, bo od tego jest świątynia. Jest to pewnego rodzaju znak, który zostanie dla pokoleń.

  Kilku radnych podnosiło również niebezpieczeństwo lokalizowania takiej figury przy skrzyżowaniu dróg. Ostatecznie radni miejscy w Nisku zgodzili się na budowę pomnika w centrum miasta. Za przyjęciem głosowało dziesięciu radnych w większości z Ligi Polskich Rodzin i Prawa i Sprawiedliwości zaś dziewięciu wstrzymało się od głosu. Na czas głosowania dwójka radnych na znak protestu opuściła salę obrad. Sprawą budowy pomnika radni zajmowali się ponad pół godziny, zaś groźną awarią kolektora i zapadnięciem ulicy Kościuszki niecałą minutę.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo