Region > Ruszyła akcja "Rowerem bezpiecznie do celu"

  Region > Ruszyła akcja "Rowerem bezpiecznie do celu"

  Klaudia Tajs

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie


  - Najwyższy czas zakończyć jazdę w duecie na drodze, na nieoświetlonym rowerze, bez kamizelki odblaskowej wieczorem - zapowiada Roman Szaro z tarnobrzeskiej policji. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i policja rozpoczęła ogólnopolską kampanie edukacyjną "Rowerem bezpiecznie do celu".

  Celem akcji jest promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym rowerzystów, a w szczególności dzieci i młodzieży. Zdaniem policjantów prowadzenie akcji jest konieczne.
  Mówią to statystyki, które z roku na rok są coraz bardziej niepokojące. - Tylko w ubiegłym roku na drogach Podkarpacia doszło do 313 wypadków z udziałem rowerzystów - wylicza Bartosz Wilk z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. - Aż 20 poniosło śmierć, a 309 zostało rannych. W zderzeniu z samochodem rowerzyści, czyli niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są bezbronni.

  Dlatego Policja przypomina, że bezpieczeństwo rowerzystów w dużej mierze zależy od nich samych. Z drugiej strony kierujący jednośladami są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, o czym kierowcy samochodów zdają się czasem zapominać.

  BŁĘDY ROWERZYSTÓW

  Lista błędów popełnianych przez rowerzystów jest bardzo długa. Mówiąc o najważniejszych, aspirat sztabowy Roman Szaro z referatu ruchu drogowego tarnobrzeskiej komendy policji, załamuje ręce. - Nie sygnalizowanie i nie upewnianie się co do możliwości wykonania manewru skrętu, to zmora rowerzystów - mówi Roman Szaro. - Inne ich przewinienia to jazda po chodniku oraz po przejściach dla pieszych.
  Sporo do życzenia pozostawia także sprzęt, jakim poruszają się rowerzyści. - Brak jasnego oświetlenia z przodu, odblasku z tyłu i dzwonka - to najczęstsze usterki w rowerach, jakie jeżdżą po naszych drogach - dodaje aspirant Szaro. - Największe utrudnienia spowodowane ruchem rowerowym, pojawiają się kiedy nadchodzi wiosna i lato, a także w dniach, kiedy w miastach i gminach jest targ. W tym czasie, kierowcy samochodów muszą być wyjątkowo czujni na drogach.

  EDUKACJA MŁODYCH

  Akcja ma przede wszystkim charakter edukacyjny, dlatego policjanci będą spotykać się z uczniami szkół podstawowych, namawiać młodych rowerzystów do korzystania z kasków i ochraniaczy. Będą propagować bezpieczne poruszanie się po drogach i tworzenie miasteczek ruchu drogowego. W ramach akcji policjanci będą także reagować na wykroczenia popełniane przez kierujących rowerami. Skontrolują stan techniczny rowerów i ich obowiązkowe wyposażenie. Sprawdzą, czy młodzi rowerzyści, poniżej dziesiątego roku życia, jeżdżący po drogach publicznych mają kartę rowerową lub są pod opieką dorosłych.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo