Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrożnie podczas kąpieli

Iwona Rojek
Podczas kąpieli należy zachować szczególną ostrożność. Wiele wód zawiera niebezpieczne bakterie i organizmy, które mogą być groźne dla człowieka.
Podczas kąpieli należy zachować szczególną ostrożność. Wiele wód zawiera niebezpieczne bakterie i organizmy, które mogą być groźne dla człowieka.
Odpowiednie zachowanie podczas kąpieli może nas uchronić przed przykrymi konsekwencjami.

Wyjeżdżając na odpoczynek, a jeździmy już nawet w najodleglejsze zakątki świata, często zapominamy o tym, jakie niebezpieczeństwa wiążą się z przebywaniem w nieznanych wodach. A morza, oceany, zalewy i baseny kryją wiele pułapek.

Każdy obszar geograficzny wiąże się z innymi niebezpieczeństwami. W morzach egzotycznych żyje wiele organizmów spośród których najpospolitsze to meduzy. Najgroźniejsze pływają w okolicach Tahiti, Hawajów i Karaibów. Wytwarzają one toksynę, która może zaburzyć układ krążenia, a nawet doprowadzić do zatrzymania akcji serca. Natomiast w Pacyfiku, Atlantyku i Morzu Śródziemnym znajdują się niebiesko-purpurowe meduzy zwane "morską karawelą", które mogą powodować bóle mięśni, wymioty oraz pieczenie skóry.

- Kontakt z zanieczyszczoną wodą, czy żyjącymi w niej organizmami, to dla turysty realne zagrożenie. Zmiany na skórze mogą wystąpić natychmiast po bezpośrednim kontakcie z meduzą, w postaci bolesności, zaczerwienienia, obrzęków, a także plam o dziwnych kształtach. Przy zetknięciu z oczami może dojść do zapalenia spojówek a nawet owrzodzenia rogówek - ostrzega dermatolog Stanisław Augustynowicz.

Natomiast dla nurków podziwiających podwodny świat, niebezpieczne mogą być ukwiały, bo mają długie wypustki wytwarzające biotoksyny powodujące zmiany o wiele dotkliwsze, niż oparzenie pokrzywą. Z kolei koralowce mogą być przyczyną mikrourazów, dochodzi do nadkażeń, długo gojących się i bolesnych ran.

- Ważne, aby takich ran nie odkażać spirytusem, tylko wodą ze zwykłym mydłem. Po skaleczeniu przez kolce jeżowca najpierw należy je delikatnie usunąć, a potem zranione miejsce zdezynfekować, tym razem już spirytusem - radzi Stanisław Augustynowicz.

W Morzu Śródziemnym musimy natomiast uważać na skorupiaki, gąbki i małe ośmiorniczki wydzielające toksyny, które powodują obrzęki i bolesność kończyn. Z kolei wodorosty i glony są przyczyną świądu skóry i bolesnych pęcherzy.

- W Bałtyku trzeba uważać na organizmy samożywne, zwane sinicami, prowadzą do świądu i zaczerwienienia skóry, a połknięcie takiej mętnej wody, które zawierają sinice może spowodować zatrucie, biegunkę i wymioty, a nawet drgawki i bóle mięśni - mówi Stanisław Augustynowicz.

Ostrożność wskazana jest także podczas wizyty na basenie, gdzie możemy zarazić się grzybicą. Z tego powodu istotne jest noszenie klapek. Ponadto na baczności powinny mieć się osoby, które posiadają nawet niewielkie uszkodzenia skóry stanowiące otwarte wrota dla zarazków.

Aby ustrzec się przykrych konsekwencji ważne jest więc każdorazowe, dokładne spłukanie całego ciała po kąpieli oraz zmiana kostiumu kąpielowego, tak aby nie sechł on na naszym ciele, dzięki czemu skracamy kontakt skóry z niebezpiecznymi organizmami.

- W przypadku pojawienia się obrzęków, wysypki czy też gorączki należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem - dodaje Stanisław Augustynowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie