Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczna praca dla dzieci na wsi

Anna Niedzielska
Ponad 1500 dzieci wiejskich co roku ulega wypadkom, podczas gdy pomagają rodzicom w gospodarstwach rolnych. Wielu z tych tragedii można by było uniknąć, przestrzegając zasad bezpieczeństwa.
Ponad 1500 dzieci wiejskich co roku ulega wypadkom, podczas gdy pomagają rodzicom w gospodarstwach rolnych. Wielu z tych tragedii można by było uniknąć, przestrzegając zasad bezpieczeństwa.
Dzieci bardzo często są ofiarami wypadków przy pracy w gospodarstwie rolnym.

Większość wypadków zdarza się w czasie wakacji, szczególnie podczas żniw. Dlatego w tym okresie Państwowa Inspekcja Pracy wizytuje gospodarstwa i poucza rolników, aby w czasie prac z udziałem dzieci zachować ostrożność i rozwagę.
Pomocy dzieci przy pracach gospodarskich nie da się wyeliminować i nie o to nam chodzi. Musi to być jednak praca lekka i przede wszystkim bezpieczna. Tymczasem najczęstsze przyczyny wypadków dzieci, to angażowanie ich do prac polowych, których nie powinny wykonywać, brak opieki dorosłych, zły stan techniczny sprzętu i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

POMAGAJĄ RODZICOM

Dzieci i młodzież najczęściej pomagają przy takich pracach polowych jak plewienie, zbieranie ziemniaków, warzyw i owoców, pomoc przy żniwach i sianokosach, zbieranie kamieni na polu i przynoszenie jedzenia czy napoi na pole. Uczestniczą przy przygotowaniu pasz dla zwierząt oraz karmieniu zwierząt gospodarskich. Ankietowani twierdzili, że nie pomagają przy obsłudze ciągników i maszyn rolniczych. Tylko sporadycznie kilka osób potwierdziło pomoc przy sprzęganiu, czyszczeniu i myciu maszyn oraz podjeżdżaniu ciągnikiem na polu.

Prace, których nie powinny wykonywać dzieci

Prace, których nie powinny wykonywać dzieci

* Obsługa dmuchaw, przenośników taśmowych.
* Załadunek, wyładunek i wysiew wapna palonego oraz wszelkie prace z chemicznymi środkami ochrony roślin.
* Obsługa maszyn do przygotowania pasz - sieczkarni, śrutowników, gniotowników, mieszalników, rozdrabniaczy, parników, kotłów do gotowania.
* Obsługa rozpłodników - buhajów, ogierów, knurów, tryków. Załadunek i rozładunek zwierząt, prace przy uboju i rozbiorze zwierząt.
* Opróżnianie zbiorników i wywóz gnojówki, gnojowicy i szamba.
* Wykonywanie wykopów ziemnych i praca w wykopach.
* Obsługa ładowaczy i mechanicznych podnośników.
* Prace w silosach i zamkniętych zbiornikach.
* Wszelkie prace na wysokości ponad trzy metry, na pomostach, drabinach, drzewach, dachach itp.

Dzieci - co wynika z ankiet przeprowadzanych podczas wakacyjnych akcji edukacyjnych na wsiach przez Państwową Inspekcję Pracy - widzą też zagrożenia na wsi. Główne wymieniane przez nie to: bałagan na podwórku, niezabezpieczone studnie czy ostre narzędzia w różnych miejscach, a także używanie piły łańcuchowej do drewna, przewożenie osób na wozach z sianem, zbyt rzadka kontrola pojazdów rolniczych, czy obecność podczas niebezpiecznych prac polowych.

PRAWO NIE ZABRANIA

Prawo nie zabrania dzieciom pomagania w gospodarstwach rolnych, ale jest wykaz prac, których wykonywać nie mogą. Niestety rolnictwo indywidualne nie podlega w Polsce kontroli żadnej instytucji, Państwowa Inspekcja Pracy może więc tylko pouczać i przestrzegać. W zeszłym roku inspektorzy pracy przeprowadzili blisko 10 tysięcy wizytacji, podczas których dokonali przeglądu maszyn używanych przy pracach rolniczych. W około 15 procentach gospodarstw stwierdzono powierzanie prac dzieciom, takich jak kierowanie maszynami, przenoszenie ciężarów, czy wymagające przebywania w pobliżu pracujących maszyn.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie