Region > Mandat za wyrzucenie zużytej elektroniki do...

  Region > Mandat za wyrzucenie zużytej elektroniki do śmietnika

  and

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Jak się pozbyć?

  Jak się pozbyć?


  Adresy gminnych punktów zbiórki zużytego sprzętu RTV i AGD powinny być dostępne w sklepach sprzedających tego typu produkty. Informacje na ten temat są także dostępne w Internecie (www.elektrosmieci.pl) oraz pod numerem telefonu 0-800-000-080 (opłata jak za połączenie lokalne).
  Każdy z nas ma w domu sprzęt elektroniczny, którego prędzej czy później będzie chciał się pozbyć.

  Jeśli jednak chcemy wyrzucić na przykład stary telewizor, a nie kupujemy nowego, możemy mieć problem. Na śmietnik wynieść go nie wolno, a punktów zbiórki tego typu odpadów nie ma we wszystkich miejscowościach.
  Problemu nie ma, gdy kupujemy nowy telewizor lub nową lodówkę. W takim przypadku sklep, w którym robimy zakupy ma obowiązek bezpłatnie zabrać stary, niepotrzebny nam sprzęt.

  Kłopot może pojawić się, gdy zechcemy po prostu pozbyć się popsutego urządzenia RTV lub AGD, którego nie opłaca się naprawiać. W takim przypadku pomocne są punkty zbierania tak zwanych elektrośmieci. O tym gdzie się one znajdują dowiemy się w sklepie z elektroniką bądź też w wydziałach lub referatach ochrony środowiska urzędów miast lub gmin. Zgodnie z przepisami do takiego punktu możemy bezpłatnie oddać dowolną ilość zużytych urządzeń.

  - Zebrany sprzęt jest trafia do specjalnego zakładu przetwarzania, gdzie jego poszczególne podzespoły są odzyskiwane bądź też w odpowiedni sposób utylizowane - mówi Małgorzata Tomczak z Głównej Inspekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.

  Warto natomiast pamiętać, że zużytego telewizora, lodówki, pralki czy też komputera lepiej nie wyrzucać do altany śmietnikowej. Przepisy wprawdzie nie precyzują jaką kwotą i kto może nas ukarać za wyrzucenie starego sprzętu, ale jeśli na przykład straż miejska przyłapie nas na takim procederze możemy zostać ukarani - na podstawie ustawy o utrzymaniu czystości - mandatem w wysokości do 500 złotych.
  Regularnie kontrowane są natomiast firmy sprzedające sprzęt RTV, AGD i komputerowy.

  - Inspekcja Ochrony Środowiska może nakładać mandaty na sklepy, które sprzedają tego typu urządzenia, a nie przyjmują od klientów starych produktów. Inspekcja może ukarać mandatem również za brak załączania przez przedsiębiorców informacji o tym, jak należy postępować ze zużytymi urządzeniami RTV i AGD - wyjaśnia Małgorzata Tomczak.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo