Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabierz leki na zagraniczny wyjazd

Agata Pęk
Przygotowując się na letni wypoczynek poza granicami Polski, warto poznać międzynarodowe przepisy dotyczące wywozu medykamentów.
Przygotowując się na letni wypoczynek poza granicami Polski, warto poznać międzynarodowe przepisy dotyczące wywozu medykamentów.
Jeśli chorujemy na coś przewlekle, możemy zabrać ze sobą z Polski na zagraniczny wyjazd stosowne lekarstwa, ale jest to obwarowane zastrzeżeniami.

Często się tak zdarza, że wybierając się na urlop musimy zabrać ze sobą leki, które lekarz nakazał nam regularnie zażywać. Warto wiedzieć w jakich ilościach i jakie medykamenty możemy przewieść przez granice, aby później nie mieć problemu.

Przygotowując się na letni wypoczynek poza granicami Polski, warto poznać międzynarodowe przepisy dotyczące wywozu medykamentów. Jeśli nie zażywamy leków stale, ale jesteśmy podatni na różnorakie infekcje, powinniśmy zabrać lekarstwa tylko w ilościach profilaktycznych na czas naszego pobytu za granicą.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami przywóz do kraju zagranicznych medykamentów możliwy jest tylko po uzyskaniu zgody Ministra Zdrowia. Pozwolenie takie nie jest jednakże wymagane, jeżeli leki przywożone są przez podróżnego na jego własne potrzeby, w ilości - do pięciu najmniejszych opakowań leku - mówi Małgorzata Blacharska, rzecznik prasowy Izby Celnej w Przemyślu.

Dotyczy to głównie leków, które możemy nabyć w aptekach bez recepty na przykład środki przeciwbólowe. Zabierając je, nie zapomnijmy wziąć ze sobą opakowania oraz ulotki. Ułatwi to celnikom szybką identyfikacje w razie kontroli celnej.
- W przypadku niektórych preparatów na przykład insuliny, czy antybiotyków, trzeba mieć ze sobą odpowiedni dokument, wystawiony przez lekarza prowadzącego, który swoim podpisem potwierdza chorobę podróżnego, przyjmowane przez niego leki i konieczność używania strzykawek oraz aplikatora w przypadku osób chorych na cukrzycę - dodaje nasza rozmówczyni.

Najlepiej, aby taki dokument był przetłumaczony na język kraju, do którego się wybieramy. Mając taki dokument oszczędzamy sobie wiele kłopotu przy spotkaniu z służbami celnymi.

Należy również pamiętać, że w czasie pobytu zagranicą trzeba ograniczyć zakupy lekarstw do minimum. Przepisy wielu krajów, gdzie Polacy spędzają urlop na przykład w Egipcie zabraniają wywozu większych ilości leków zwłaszcza subsydiowanych pod groźba ich konfiskaty i wysokich grzywien.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie