Jaki bagaż wybrać?

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Plecak jest najwygodniejszy na marszruty, natomiast nie nadaje się ani do samolotu, ani do pociągu, nawet w bagażniku własnego samochodu trudno go u

  Plecak jest najwygodniejszy na marszruty, natomiast nie nadaje się ani do samolotu, ani do pociągu, nawet w bagażniku własnego samochodu trudno go ułożyć. ©Archiwum

  Plecak tylko na marszruty, walizka najlepsza do samolotu, torba praktyczna tylko do autokaru.
  Plecak jest najwygodniejszy na marszruty, natomiast nie nadaje się ani do samolotu, ani do pociągu, nawet w bagażniku własnego samochodu trudno go u

  Plecak jest najwygodniejszy na marszruty, natomiast nie nadaje się ani do samolotu, ani do pociągu, nawet w bagażniku własnego samochodu trudno go ułożyć. ©Archiwum

  Sezonowe obniżki cen zachęcają do kupowania walizek, plecaków i toreb. Co jednak wybrać, jeśli ktoś nie ma doświadczenia w podróżowaniu? To zależy, czym i na jak długo chcemy jechać. Nie każdy rodzaj bagażu jest wygodny w każdych warunkach.

  - Przede wszystkim trzeba dostosować rodzaj bagażu do środka lokomocji. Duże i miękkie torby są zdecydowanie najwygodniejsze w podróży autokarem, łatwo ułożyć je w lukach bagażowych.
  Z kolei do samolotu trzeba zaopatrzyć się w walizkę, najlepiej twardą, która wytrzyma transport na lotnisku. Plecak jest najwygodniejszy na marszruty, natomiast nie nadaje się ani do samolotu, ani do pociągu, nawet w bagażniku własnego samochodu trudno go ułożyć - mówi Regina Marzec, właścicielka Biura Turystyki Młodzieżowej Juventur w Tarnobrzegu, podróżująca dużo zawodowo i prywatnie.

  ŻEBY SIĘ NIE ROZPINAŁA

  Wybierając walizkę spośród tych, które obecnie oferuje handel, musimy zastanowić się nad jej wielkością i wagą. Łatwiejsze do załadowania i na pewno lżejsze w transporcie będą miękkie walizki na kółkach i z rączką, wyposażone w zewnętrzny wózek. Łatwo przemieszczać się z nimi na sporych odległościach. Jednak taka miękka waliza - szczególnie ze słabszego materiału - może nie przetrzymać już pierwszej podroży samolotem. Nie zabezpieczy ona też takich rzeczy jak aparat fotograficzny czy zapasowe okulary, które mogą potłuc się w czasie załadunku bagażu do samolotu.

  Za ile pakujemy bagaż?  Dlatego o wiele bezpieczniejszym wyborem będzie walizka plastikowa, która zdecydowanie lepiej zabezpieczy nasze rzeczy, ale równocześnie ma też sporą wadę - jest o wiele cięższa niż ta z materiału i łatwo przy porządnym zapakowaniu jej "złapać" nadbagaż.

  - Zawsze trzeba zwracać uwagę na suwaki i zamki walizki. Warto, aby miały dodatkowe zabezpieczenia takie jak zamki na kod cyfrowy czy dodatkowe kłódki, do których kluczyki będziemy mieli przy sobie - mówi Regina Marzec.

  KIESZENIE I MATERIAŁ

  Przy wyborze torby czy plecaka powinniśmy zwrócić uwagę na ilość kieszeni - im ich więcej, tym łatwiej się spakować. Duża torba to sprawdzony sposób na zapakowanie sporej ilości rzeczy, które tuż po przyjeździe na miejsce, mamy zamiar wypakowywać. W przeciwieństwie do walizek torby ani plecaki nie gwarantują bowiem tego, że ubrania nie wymną się. Za to ich zaletą jest duża pojemność i mała waga.

  Kupując plecak należy też pamiętać, że nie można przesadzić z jego wagą - ten ciężar będziemy musieli dźwigać na ramionach podczas pieszych wypraw. Uwagę należy zwrócić także na ukształtowanie pleców, wyprofilowanie stelaża i wzmocnienie pasków naramiennych.

  Przy tych rodzajach bagażu - warto też zapłacić więcej i wybrać mocniejszy materiał - najlepiej wodoodporny i wytrzymały na przetarcia. W czasie wyprzedaży kupimy plecak czy torbę, które posłużą nam przez lata - już za około 100 złotych.


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo