Mielec > Sprawdzą czy sprzedajesz papierosy nieletnim

  Mielec > Sprawdzą czy sprzedajesz papierosy nieletnim

  Magdalena Małodzińska

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie


  Mielec dołączył do miast biorących udział w akcji Stop 18! W jej ramach planowane jest zaostrzenie kontroli punktów sprzedaży wyrobów tytoniowych - zwłaszcza kiosków.

  Program Odpowiedzialnej Sprzedaży Stop STOP 18! ma na celu przeciwdziałanie paleniu papierosów przez młodocianych i propagowanie wśród sprzedawców przestrzegania prawa w zakresie zakazu sprzedaży niepełnoletnim wyrobów tytoniowych.

  Dane są bardzo niepokojące.
  Przeprowadzone w 2007 roku ogólnopolskie badania wykazały, że tylko jedna czwarta sprzedawców poprosiła o okazanie dowodu osobistego osobę wyglądającej na niepełnoletnią. W Mielcu tylko 12 procent sprzedawców odmówiło sprzedaży małoletnim.

  Jak mówi Aleksander Godewski, koordynator Programu STOP 18!, w tym roku głównym celem akcji będzie znalezienie nowych, skuteczniejszych sposobów na poprawienie nadzoru nad sprzedażą wyrobów tytoniowych. - Do akcji mają być włączeni przede wszystkim funkcjonariusze policji i straży miejskich. Planowane jest także zaostrzenie kar - podkreśla Aleksander Godewski.

  Jak dodaje, tegoroczna akcja ma pomóc w udzieleniu odpowiedzi na pytania: jak skutecznie nadzorować rynek sprzedaży oraz jak lepiej egzekwować obowiązujące prawo?

  Jak informuje Marzanna Madejska-Patyk, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Mielcu, działania, które w ramach tej akcji zostaną podjęte w Mielcu będą mają charakter długofalowy. Punkty sprzedaży będą badane przede wszystkim metodą "Tajemniczy klient".

  - Polega ona na tym, że wyglądający na nieletniego ankieter będzie chciał kupić papierosy. Od reakcji sprzedającego zależy czy otrzyma on Pocztówkę Uznania z gratulacjami, czy mandat karny na 500 złotych - wyjaśnia Marzanna Madejska-Patyk.
  Jak dodaje, w ramach tej akcji policja, straż miejska i liderzy młodzieżowi rozdadzą sprzedawcom ulotki edukacyjne i naklejki z hasłem "STOP 18 - nie sprzedajemy wyrobów tytoniowych niepełnoletnim".

  Podsumowanie akcji i opublikowanie jej wyników zaplanowano na 11 września. Wtedy obchodzony będzie Ogólnopolski Dzień Odpowiedzialnej Sprzedaży wyrobów tytoniowych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo