Stalowa Wola > Huta szuka atrakcyjnego inwestora

  Stalowa Wola > Huta szuka atrakcyjnego inwestora

  /ZS/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Huta Stalowa Wola musi być sprywatyzowana. Nalega na to Komisja Europejska, która bada jak przebiega restrukturyzacja spółki, po otrzymaniu przez nią pomocy publicznej od rządu.

  Huta - największy polski producent ładowarek i spychaczy, musi uciekać od miecza, który zawisł nad stoczniami. Nie może już więcej korzystać z pomocy rządowej. W razie problemów, grozi jej upadłość, bo Skarb Państwa już jej nie pomoże. Ma spore szanse na sukces. Będący od miesiąca na stanowisku prezesa Krzysztof Trofiniak zapewnia, że do prywatyzacji dojdzie w drugiej połowie 2009 roku.

  Będzie to tak zwana prywatyzacja kapitałowa czyli sprzedaż spółki jednemu strategicznemu inwestorowi. Jako najpoważniejszych kandydatów wymienia się brytyjski JCB i amerykański Terex. Korzyścią dla huty byłby natychmiastowy dostęp maszyn ze Stalowej Woli do światowej sieci handlowej nowego właściciela.

  Warunkiem prywatyzacji jest oddzielenie produkcji obronnej od cywilnej. Należące do huty Centrum Produkcji Wojskowej, dla którego nadchodzą tłuste lata z powodu coraz większej sprzedaży sprzętu wojskowego dla wojska, być może znajdzie się w koncernie Bumar.

  Spółka miała w ubiegłym roku blisko 600 mln zł rocznego przychodu z całokształtu działalności i po kilku latach nareszcie odnotowała niewielki zysk na sprzedaży w wysokości 327 tys. zł. Teraz boryka się z niskim kursem dolara, bo znaczna część jej maszyn trafia do USA i na rynki wschodnie. Jednak, jak podkreśla prezes Trofiniak, udało się wynegocjować z wieloma wschodnimi partnerami rozliczanie w euro.

  Do finału przekształceń pozostał najtrudniejszy element czyli restrukturyzacja zatrudnienia. Mówiąc po ludzku chodzi o zmniejszenie ilości pracujących, których teraz jest 2 tys. 761 osób. W planie naprawczym zapisano redukcję załogi o 287 osób.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo