Stalowa Wola > Darmowe badania dla cukrzyków

  Stalowa Wola > Darmowe badania dla cukrzyków

  ZS/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie


  Akcja bezpłatnych badań hemoglobiny glikowanej (HbA1c) zostanie przeprowadzona w Poradni Specjalistycznej przy ulicy Staszica 4 w Stalowej Woli. Mogą z tego skorzystać chorzy na cukrzycę.

  W badaniach, które ruszają od poniedziałku weźmie udział sto osób, które jako pierwsze zarejestrują się pod numerem telefonu 015-843-31-46. Badanie HbA1c jest prowadzone w ramach ogólnopolskiej akcji diagnostycznej, zorganizowanej z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

  Celem przedsięwzięcia jest edukacja oraz zachęcenie pacjentów do stałego kontrolowania poziomu cukru we krwi poprzez regularne wykonywanie badania HbA1c. Partnerem akcji jest firma Sanofi-Aventis.

  Jak wynika z badań, u osób, którym dzięki prawidłowemu leczeniu cukrzycy udało się obniżyć poziom hemoglobiny glikowanej jedynie o 1 procent, ryzyko powikłań choroby w postaci zmian w drobnych naczyniach (niekorzystne zmiany wzroku i w nerkach) zmniejszyło się o 37 procent, natomiast ryzyko zawału serca obniżyło się o 14 procent.

  Polskie Towarzystwo Diabetologiczne szacuje, że zaledwie u 35 procent chorych cukrzyca jest zdiagnozowana w trakcie rutynowego badania kontrolnego, 7 procent chorych ma natomiast postawione rozpoznanie z powodu wystąpienia objawów cukrzycy, 28 procent jest diagnozowanych w związku ze złym samopoczuciem, a aż 23 procent dowiaduje się o chorobie przypadkowo podczas hospitalizacji niezwiązanej bezpośrednio z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej organizmu.

  Według Światowej Federacji Diabetologicznej, redukcja o 25 proc. występowania otyłości na świecie ograniczyłaby zachorowania na cukrzycę o ponad połowę.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo