Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Melon - zdrowa egzotyka

Agata Pęk
Melony w 90 procentach zawierają wodę, mają też w sobie dużo cukru w postaci fruktozy, glukozy i sacharozy.
Melony w 90 procentach zawierają wodę, mają też w sobie dużo cukru w postaci fruktozy, glukozy i sacharozy.
Istnieje wiele odmian melonów, ale każda z nich bogata jest w składniki odżywcze, zaś sok wspaniale gasi pragnienie w upalne dni.

Podpowiadamy do czego można jeszcze wykorzystać ten smaczny owoc.

Melon - wraz z arbuzem, dynią, ogórkiem i cukinią - zaliczany jest do jednorocznych roślin dyniowatych. Ten wyjątkowo smaczny owoc znany był już kilkaset lat temu. Pochodzi z Azji lub Afryki. Do Polski przywędrował w XVII wieku z rejonu Morza Czarnego, upowszechnił się, gdy magnaci zaczęli go uprawiać w oranżeriach. Jednak melon wciąż ewoluuje. Istnieje wiele odmian tego owocu, a w wyniku krzyżowania ciągle powstają nowe, różniące się od siebie kształtem, wielkością, kolorem miąższu, a przede wszystkim smakiem.

ZALETY

Miąższ melona, w zależności od odmiany, może być mniej lub bardziej słodki, aromatyczny lub soczysty, ale również mdły lub gorzkawy. Jest barwy białej, żółto-zielonej lub pomarańczowej. Niezależnie od tego każdy melon w około 90 procentach zawiera wodę, ma również w sobie dużo cukru i beta-karotenu. Wszystkie odmiany są niskokaloryczne i bogate w witaminy A i C oraz w składniki mineralne, zwłaszcza w potas.
ZASTOSOWANIE

Sok z dojrzałego melona w upalne dni znakomicie gasi pragnienie, a nektar ma właściwości przeczyszczające i moczopędne. Dojrzałe i słodkie melony zazwyczaj jada się w czystej naturalnej postaci, pokrojone na ćwiartki lub w kostkę. Wcześniej należy jednak usunąć z nich pestki, można też specjalną łyżeczką wydrążyć w miąższu kulki. Odmiany mniej aromatyczne można natomiast doprawiać sokiem z cytryny lub odrobiną mielonego imbiru.

Melony wspaniale komponują się w sałatkach, kompotach i deserach. Robi się z nich lody, zupy na zimno oraz sorbety. Niektóre gatunki można również marynować i dusić. Natomiast przecier z miąższu jest znakomitym dodatkiem do gęstych drinków i ponczów owocowych. Zaś kawałki melona z cieniutkimi plastrami szynki parmeńskiej to jedna z najbardziej znanych przystawek na świecie.
Z kolei w medycynie melon polecany jest przy dolegliwościach nerek i bólach reumatycznych. Dieta bogata w te owoce zalecana jest podczas rekonwalescencji po długich i ciężkich chorobach. Melonów powinny natomiast unikać osoby chore na cukrzycę oraz z zaburzeniami trawienia.

Poza tym warto mieć świadomość, że melony są najsmaczniejsze od razu po zerwaniu. Dojrzałe owoce można wprawdzie przechowywać w lodówce, ale nie dłużej niż osiem dni. Natomiast, aby dojrzały należy przechowywać je w temperaturze pokojowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie