Żeby piorun nie zniszczył komputera

  Żeby piorun nie zniszczył komputera

  Marzena Smoręda

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  W czasie burzy nie powinno się korzystać z telefonów i komputerów.

  W czasie burzy nie powinno się korzystać z telefonów i komputerów. ©Archiwum

  Kupujemy drogą aparaturę audio-wideo, komputery i sprzęt gospodarstwa domowego, powinniśmy jak najlepiej zabezpieczyć sprzęt przed niszczącymi skutkami burzy.
  W czasie burzy nie powinno się korzystać z telefonów i komputerów.

  W czasie burzy nie powinno się korzystać z telefonów i komputerów. ©Archiwum

  W naszej strefie klimatycznej okresy burzowe występują późną wiosną, latem i wczesną jesienią. W ciągu roku na terenie Polski jest około 20 dni burzowych.

  Często podczas ulewy możemy obserwować widowiskowe wyładowanie elektryczne czyli pioruny. Jak wynika z doświadczeń firm ubezpieczeniowych, odszkodowania za straty spowodowane przez wyładowania atmosferyczne - czyli pożary, uszkodzenia budynków i instalacji elektrycznej, zniszczenia urządzeń elektronicznych - stanowią ponad 30 procent ogółu wypłat. Warto się więc maksymalnie zabezpieczyć przed skutkami burzy.

  Zabezpiecz komputer

  Wyładowania elektryczne w czasie burzy niosą bardzo duże niebezpieczeństwo dla komputerów. Zmiany napięcia w sieci energetycznej mogą uszkodzić elektronikę komputera i doprowadzić do utraty danych. Jest to największe zagrożenie, ponieważ często informacje zachowane na dysku komputera są warte więcej niż samo urządzenie.


  Ochrona komputera podczas burzy.

  Eksperci doradzają więc stosowanie specjalnych listew zasilających do komputerów, które są wyposażone w stabilizator napięcia. Dla własnego świętego spokoju warto także raz na jakiś czas robić kopie zapasowe danych z twardego dysku.

  Livebox w czasie burzy

  Gdy za oknem szaleją pioruny, należy wyjąć wtyczkę anteny z telewizora, wyłączyć urządzenia elektryczne z prądu i nie korzystać z telefonu komórkowego na ulicy. Nie każdy jednak wie, że w liniach telefonicznych też mogą pojawić się zmiany napięcia groźne dla naszych elektronicznych zabawek. Jeżeli do karty sieciowej w naszym komputerze jest podłączony kabel sieci LAN, także należy go odłączyć, gdy jest burza. Karty sieciowe to najczęściej psujący się element komputera w czasie burzy.

  Livebox TP, jak każdy router, jest w czasie burzy narażony na działanie wyładowań atmosferycznych. Jest on podłączony do zasilania, które najlepiej jest odłączyć tak samo jak linię telefoniczną.

  Oczywiście, piorun raczej nie uderzy bezpośrednio w nasz Livebox ani w nasze kable LAN czy telefoniczne, ale wystarczy, że wyładowanie atmosferyczne nastąpi gdzieś na transformatorze osiedlowym lub gdzieś na kablu telefonicznym… i możemy spalić naszą elektronikę.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo