PKP szybkie jak TGV

  Robert Felczak

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Po Polsce mają jeździć pociągi na miarę francuskich TGV. Ale tylko nieliczne będą mknęły przez województwo podkarpackie.
  Prędkości na mapie kolejowej Polski - 2030 rok.

  Prędkości na mapie kolejowej Polski - 2030 rok.


  Nawet 300 kilometrów na godzinę. Z taką prędkością najpóźniej w 2030 roku mają jeździć pociągi po Polsce. Mieszkańcy naszego regionu mogą jednak tylko pomarzyć o tak szybkich połączeniach kolejowych.

  Plany, dzięki którym po naszym kraju będą jeździły pociągi na miarę francuskich TGV, są zawarte w dotyczącym transportu kolejowego opracowaniu dla Ministerstwa Transportu, tak zwanym Master Planie. Zgodnie z nim w Polsce do 2030 roku powstanie lub zostanie zmodernizowanych wiele linii kolejowych, po których pociągi będą kursowały z wręcz zatrważającymi jak na obecne realia prędkościami.
  Przykłady? Z Warszawy do Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania i Wrocławia - od 201 do 300 kilometrów na godzinę. Z kolei do Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska i Szczecina będzie można dojechać pociągami jeżdżącymi do 200 kilometrów na godzinę.
  Jak na tej dosyć futurystycznej jak na polskie realia mapie szybkich kolei prezentuje się województwo podkarpackie? Niestety - z pewnymi wyjątkami - będziemy na peryferiach szybkich kolei. Nie oznacza to jednak, że nie zyskamy na "Master Planie".
  W 2030 roku z Rzeszowa przez Stalową Wolę i Skarżysko-Kamienną pociągi mają bowiem jeździć z prędkością od 101 do 120 kilometrów na godzinę. Zaś linie kolejowe wiodące ze Stalowej Woli do Lublina, Dębicy, Przeworska oraz Zamościa mają zostać przystosowane do prędkości od 81 do 100 kilometrów na godzinę. W każdym z tych przypadków podróż pociągiem ma być więc szybsza niż obecnie. Ponadto zelektryfikowane mają zostać linie ze Stalowej Woli do Lublina oraz z Ocic do Rzeszowa.

  Najbardziej zyska natomiast stolica Podkarpacia. Z Rzeszowa do Krakowa oraz Przemyśla pociągi mają kursować z prędkościami od 141 do 160 kilometrów na godzinę.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo