Region > Kto da na wały przeciwpowodziowe?

  Region > Kto da na wały przeciwpowodziowe?

  ra

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Kilka miesięcy temu Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wykreśliło z Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" projekty dotyczące ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Wisłoki i górnej Wisły. Inwestycje te będą realizowane dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu.

  Taką sytuację krytykowali posłowie opozycji, jako - ich zdaniem - niewłaściwą.
  - Ochrona przeciwpowodziowa to zadanie rządowe - mówi poseł, Stanisław Ożóg z Prawa i Sprawiedliwości. - Tymczasem te pilne przecież projekty musiały wejść do Regionalnego Programu Operacyjnego, który realizuje samorząd województwa podkarpackiego.

  Wiceminister rozwoju regionalnego Krzysztof Mikuła, który był w piątek w Rzeszowie przypomina, iż w funduszach unijnych jest 513 milionów euro na zabezpieczenie przeciwpowodziowe. Nie wystarczą na realizację wszystkich projektów.
  - O inwestycjach przeciwpowodziowych decydować będą kalkulacje, ile może zginąć ludzi i jak dużo majątku może zostać zniszczone w razie powodzi - wyjaśnia wiceminister Mikuła.

  Zdaniem wiceministra, najpilniejsze są obecnie inwestycje dalekie od naszego regionu - tamy we Włocławku i Raciborzu, zabezpieczenie Żuławów Wiślanych (teren na Pomorzu położony poniżej poziomu morza). Ponadto także dwa projekty systemowe - system małej retencji, który zabezpieczy kraj przed wysychaniem oraz bezpieczeństwo przeciwpowodziowe terenów górskich (ten projekt zahacza o Podkarpacie).

  W dalszym ciągu nie wiadomo, gdzie znajdą się środki na inwestycje przeciwpowodziowe. Ich wielkość do 2020 roku szacowana jest na 50 miliardów złotych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo