Stalowa Wola > Piękna polska sztuka w muzeum

  Stalowa Wola > Piękna polska sztuka w muzeum

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie


  Wystawa sztuki polskiej z kolekcji Krzysztofa Masłonia otwarta została w muzeum w Stalowej Woli. Prezentuje prywatną kolekcję tego melomana i mecenasa sztuki, z wielkimi nazwiskami malarzy.

  Z liczącej ponad 700 prac kolekcji, która - według kolekcjonera - ma odzwierciedlać "historię sztuki polskiej, mniej więcej od Wyspiańskiego po dzień dzisiejszy", na wystawie wystawionych zostało 105 dzieł: obrazów olejnych, rzeźb i rysunków ilustrujących kilka wybranych wątków.

  Są tam znane obrazy mistrzów XIX w. (Gersona, Siemiradzkiego), wybitna kolekcja dzieł twórców Młodej Polski (Wyczółkowski, Fałat, Stanisławski, Krzyżanowski, Ruszczyc) oraz szeroka prezentacja sztuki dwudziestolecia międzywojennego.
  Sztukę polską po 1945 roku zasygnalizowano pracami Wróblewskiego, Nowosielskiego, Pągowskiej, Szapocznikow, Tatarczyka i Tarasewicza. Obrazy Zaka, Kramsztyka, Gotlieba, Borowskiego, prace Muter i Weingarta, awangardowe kompozycje Halickiej, Marcousisa, Włodarskiego, Strzemińskiego i Stażewskiego, obrazy Czapskiego, Nachta i Potworowskiego składają się na bogaty, złożony i intrygujący obraz sztuki tego czasu.

  Obejrzeć można także stosunkowo niewielką, ale interesującą kolekcję rzeźby, m.in. Biegasa, Dunikowskiego, Kuny, Zamoyskiego i Szapocznikow. Trzonem kolekcji Krzysztofa Musiała jest zbiór obrazów Olgi Boznańskiej, który był pokazywany w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli w 2006 roku na wystawie "Boznańska nieznana".

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo