Baranów Sandomierski > Bezpłatnie badają dzieci i rodziców

  Baranów Sandomierski > Bezpłatnie badają dzieci i rodziców

  Kat/

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie


  Od połowy września uczniowie, którzy nie ukończyli 11 lat z terenu gminy Baranów Sandomierski mają mierzone ciśnienie tętnicze. Po nich w kolejce do bezpłatnego zmierzenia ciśnienia i innych badań ustawią się rodzice. Wszystko za sprawą programu "Polski Projekt 400 miast".

  Program profilaktyki zawałów serca i udarów mózgu realizowany jest w miastach liczących nie więcej niż 8 tysięcy mieszkańców. Baranów w programie uczestniczy od kilku lat.
  Wszystko za sprawą lekarzy z miejscowej przychodni zdrowia. - Wielu z nich to byli radni, dlatego znają problemy i potrzeby mieszkańców - mówi Mirosław Pluta, burmistrz Baranowa Sandomierskiego. - Bardzo często lekarze sami zgłaszali możliwość udziału gminy w programach profilaktycznych. Jeśli okazywało się, że program przynosił wymierne korzyści dla mieszkańców, zgłaszaliśmy swoją chęć udziału. Tak było także w tym przypadku.

  Do końca tego tygodnia uczniowie, którzy nie ukończyli 11 lat mają mierzone ciśnienie tętnicze. Od poniedziałku zaproszenia na badania otrzymają ich rodzice, którzy skorzystają z bezpłatnych badań ciśnienia tętniczego, cholesterolu oraz cukru. Osoby, u których zostaną wykryte zmiany chorobowe oraz pacjenci tworzący grupę ryzyka wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu zostaną zmotywowane do wizyty u lekarza oraz poinformowane, w przypadku pogorszenia stanu zdrowia. Badania dorosłych potrwają do 17 października.

  Program skierowany jest także do lekarzy i lokalnego samorządu. Gmina, która ogłosi konkurs na najlepszą ofertę programu promującego zdrowy styl życia wśród swoich mieszkańców otrzyma 25 tysięcy złotych. Pieniądze zostaną przekazane z przeznaczeniem na realizację programu profilaktycznego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Zobacz koniecznie:

  Wideo